Jedným z dôvodov je rastúca popularita demokratických socialistov, medzi ktorých patrí napríklad Alexandria Ocasio-Cortezová, ktorá je členkou rovnakého výboru ako R. Williams. Niektorí vplyvní finančníci, ktorí z kapitalistického systému najviac profitovali, sa takisto vyslovili, že kapitalizmus má svoje muchy, pred ktorými netreba zatvárať oči.

Šéf investičnej banky JPMorgan Chase Jamie Dimon, ktorý vlani zarobil 31 miliónov dolárov, napísal prejav pre investorov v rozsahu 23-tisíc slov. Tvrdí v ňom, že kapitalizmus vytiahol miliardy ľudí z chudoby, ale nedá sa povedať, že by bol bez chýb, že neprehliada záujmy ľudí a že by sa nedal zlepšiť.

Na druhej strane, príklon ku socializmu označil za zlý nápad, pretože prináša stagnáciu, korupciu a nástup autoritatívnych vodcov, ktorí môžu zasahovať do ekonomiky a života ľudí s cieľom udržať sa pri moci. „Bola by to pre USA rovnaká katastrofa ako pre krajiny, kde už socializmus vyskúšali,“ myslí si.

Bohatí finančníci sa obávajú budúcnosti kapitalizmu

Šéf americkej banky JPMorgan Chase Jamie Dimon Zdroj: TASR / AP

J. Dimon kapitalizmus obhajuje: „Ukážte mi krajinu bez veľkých a úspešných spoločností a ukážem vám neúspešnú krajinu s príliš malým počtom pracovných miest a nedostatkom príležitostí ako výsledok.“

Súkromné podnikanie považuje za motor rastu každej krajiny: „Nie som zástancom neregulovaného, úplne slobodného kapitalizmu. Ale

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa