Bohatí Číňania sú ešte bohatší

Hodnota majetku najbohatších čínskych podnikateľov sa za posledný rok zvýšila, a to napriek obchodnej vojne a spomaleniu hospodárskeho rastu, vyplýva to z prieskumu spoločnosti Hurun. Pred dvadsiatimi rokmi nemala Čína ani jedného dolárového miliardára, teraz ich má 621, z ktorých 32 disponuje majetkom presahujúcim desať miliárd amerických dolárov. Najbohatším Číňanom zostáva päťdesiatpäťročný Jack Ma, zakladateľ internetovej spoločnosti Alibaba.

Boeingu skončili predajné suchoty

Letecká spoločnosť Boeing zaznamenala prvý priamy predaj ich problémových lietadiel 737 MAX. Americký výrobca lietadiel predal stroj typu 737 MAX naposledy pred pol rokom, kedy boli lietalá celosvetovo uzemnené. Anonymný súkromný dopravca si v priebehu minulého mesiaca podľa informácií, ktoré firma zverejnila, kúpil 18 strojov 737 Max v luxusnej, takzvanej Business úprave.

Finančný výbor odobril Ficov vzorec

Stanovenie výšky minimálnej mzdy na rok 2021 by malo byť primárne založené na dohode sociálnych partnerov. Až keď sa nedohodnú do 15. júla, minimálna mzda sa má stanoviť na základe nového vzorca, ktorý bude jej výšku určovať ako 60 percent z priemernej mzdy spred dvoch rokov.

Navrhujú to poslanci koaličného Smeru-SD Robert Fico a Erik Tomáš v návrhu zákona o minimálnej mzde, ktorú vo štvrtok odobril na ďalšie prerokovanie parlamentný finančný výbor. Poslanci ako dôvod uviedli posilnenie záväzkov a zásad vyplývajúcich z medzinárodných dokumentov a Ústavy SR.

Severná Kórea pohrozila obnovením testov

Severokórejský režim pohrozil obnovením testov jadrových zbraní a balistických striel dlhého doletu, ktoré vlani pozastavila. Pchjongjangu sa nepáči, že jeho minulotýždňovú skúšku zbraní odsúdili európske krajiny Bezpečnostnej rady OSN. Aj napriek ďalším skúškam zbraní sa severokórejskí vyjednávači stretli s americkou stranou, aby spoločne prejednali jadrový program krajiny. Schôdzka sa ale skončila bez výsledku, keďže severokórejská strana ho predčasne opustila, informuje agentúra AP.

V Bratislave vznikne nová štvrť

Možnosti bývania v hlavnom meste sa rozšíria o tisícky bytov. Približne 4 500 by ich mal developer Lucron postaviť na okraji Petržalky. Projekt s názvom Nesto bude okrem bytových jednotiek obsahovať aj možnosti nájomných bytov. Koncept kreatívnej štvrte, ktorú developer využíva, počíta aj s možnosťami na trávenie voľného času, športovanie či kultúrne vyžitie.

Taliana Vadalu odsúdili na deväť rokov

Antonina Vadalu, ktorý istý čas podnikal aj na východe Slovenska, na súde v Benátkach odsúdili na deväťročný trest odňatia slobody. Dôvodom je pašovanie drog. A. Vadala mal styky s poradkyňou expremiéra Roberta Fica Máriou Troškovou.