Americká spoločnosť Boeing vlani dodala zákazníkom iba 157 lietadiel, teda najmenej za 43 rokov. Dodávky boli o zhruba 60 percent nižšie ako v roku 2019. Vyplýva to podľa agentúry Reuters z dnešných údajov podniku. Boeing tak výrazne zaostal za európskym konkurentom Airbusom, ktorý minulý týždeň oznámil pokles dodávok o zhruba tretinu na 566 lietadiel. Dopyt po lietadlách vlani podkopala kríza koronavírusu, ktorá viedla k prudkému prepadu osobnej leteckej prepravy.

Spoločnosť Boeing dnes tiež oznámila, že vlani získala objednávky na 184 lietadiel. To predstavuje pokles o 25 percent oproti predchádzajúcemu roku a najnižší počet od roku 1994, píše Reuters. Airbus vlani dostal zákazky na 383 lietadiel, upozornila agentúra AP.

Boeing 737 MAX propagačný let
Neprehliadnite

V USA odštartoval prvý komerčný let Boeingu 737 MAX po takmer 20 mesiacoch

Firma Boeing sa už pred príchodom koronavírusovej krízy potýkala s vážnymi problémami kvôli prerušeniu prevádzky lietadiel 737 MAX. Tieto lietadlá nemohla do vzduchu od jari 2019, kedy ich úrady po celom svete po dvoch tragických nehodách nariadili odstaviť. Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) zákaz prevádzky lietadiel 737 MAX zrušil vlani v novembri.