Americká spoločnosť Boeing by chcela v marci zopakovať testovací let svojej kozmickej lode CST-100 Starliner, ktorá by v budúcnosti mala dopravovať posádky na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Informoval o tom na svojom webe americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Prvý skúšobný let Starlineru v decembri 2019 bol neúspešný.

NASA na internete predbežne oznámila, že termínom štartu by mohol byť 25. marec. Použila pritom formuláciu ,,nie skôr ako", ktorá naznačuje možnosť prípadného odkladu. Rovnako ako v prípade prvého testu pred 13 mesiacmi pôjde o let bez posádky. Cieľom previerky je pristáť s nákladom na ISS a zhruba za týždeň pristáť späť na Zem.

WA 1 Mys Canaveral - Kozmická loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX úspešne odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, odkiaľ prepraví štyroch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) v nedeľu 15. novembra 2020. Loď Crew Dragon, ktorú na obežnú dráhu nesie raketa Falcon 9, privezie na ISS amerických astronautov Michaela Hopkinsa, Victora Glovera a Shannon Walkerovú a Japonca Soičiho Nogučiho. K stanici by mali doraziť v pondelok neskoro večer - po 27 a pol hodine plne autom
Neprehliadnite

SpaceX s rekordom. Na obežnú dráhu vyniesol 143 satelitov

Boeing podľa oznámenia NASA nedávno spojil opakovane použiteľný modul pre posádku s úplne novým servisným modulom. Tímy už tiež kompletne preverili softvér a teraz pracujú na úplnom vybavení interiéru pred umiestnením prepravovaného nákladu a pred vykonaním záverečnej kontroly lodi.

Pri prvom teste raketa Atlas V odštartovala sa Starlinerom z floridského mysu Canaveral 20. decembra 2019. Loď sa ale nedokázala dostať na stanovenú obežnú dráhu, a nemohla sa preto priblížiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici. O dva dni neskôr aspoň zdarne pristála v púšti v Novom Mexiku. Neúspech podľa oznámenia spoločnosti spôsobili chyby v softvéri.

NASA v rámci programu komerčnej prepravy astronautov zo Spojených štátov na ISS uzavrela v roku 2014 kontrakty s Boeingom a so spoločnosťou SpaceX podnikateľa a vesmírneho vizionára Elona Muska. SpaceX na rozdiel od Boeingu so svojou loďou Crew Dragon úspešne absolvoval všetky previerky a testovacie lety bez posádky (v marci 2019) is posádkou (vlani v lete), ale aj prvý plnohodnotný komerčný let, pri ktorom Crew Dragon vlani v novembri dopravil na ISS štvorčlennú posádku.

Boeing
Neprehliadnite

Boeing vykázal prudký pokles dodávok, výrazne zaostal za konkurenčným Airbusom

Vďaka Crew Dragonu sa Spojené štáty pri doprave svojich astronautov na orbitálnej komplex zbavili deväťročnej závislosti na ruských lodiach Sojuz. Okrem Starlinera spoločnosti Boeing by nezávislosť Američanov v cestách do vesmíru mali v blízkej budúcnosti zabezpečiť aj lode Orion, ktoré pre NASA pripravujú americká spoločnosť Lockheed Martin a európsky Airbus.