Ide o historický let, keďže misiu Crew Dragon Demo-2 pripravila súkromná spoločnosť SpaceX, kontrolovaná technologickým magnátom Elonom Muskom.

Druhý pokus štartu bude v sobotu 30.mája o 21:22 SELČ. Predpovede počasia však dávajú len 40 percentnú šancu pre štart. Práve pre nepriaznivé počasie zlyhal prvý vzlet v stredu.

SpaceX
Neprehliadnite

Tri, dva, jeden, štart... Musk posiela na svojej rakete po prvýkrát do vesmíru ľudí

Raketu Falcon 9 a kapsulu vyrobila firma SpaceX, pričom v celej misii Crew Dragon Demo-2 sa angažuje aj NASA. Pokiaľ sa preukáže, že súkromná raketa je schopná bezpečne vyniesť ľudí na obežnú dráhu Zeme a dostať ich späť, NASA zaradí SpaceX do dlhodobého Programu komerčných letov s ľudskou posádkou.

Ide o program NASA Commercial Crew Programme, ktorý by bol prvým krokom na ceste za komerčnými, turistickými letmi na Mesiac. Následne by prišiel na rad Mars a možnosť jeho osídlenia.

Oteckovia a manželia

Astronautov Roberta L. Behnkena a Douglasa G. Hurleyho pre túto misiu prepožičala NASA; ide o skúsených veteránov, ktorí sú nielen kolegovia, ale aj najlepší priatelia. Obaja sú ženatí rovnako s astronautkami. Celý štáb chystajúci misiu ich však familiárne volá „Bob a Doug“.

"Chcela som sa ubezpečiť, že všetci v SpaceX poznajú Boba a Douga ako astronautov a testovacích pilotov, ale tiež ako oteckov a manželov," uviedla Gwynne Shotwell, prezidentka spoločnosti, ktorá postavila kozmickú loď Crew Dragon. Tá bude mať za úlohu vyniesť mužov na obežnú dráhu. "Chcela som tiež priniesť ľudskosť do tohto extrémne technického procesu."

Dokonale sa poznajú

"Jedna z vecí, ktorá je pre našu posádku skutočne užitočná, je dlhodobý vzťah, ktorý s Dougom máme," uviedol R. Behnken počas rozhovorov s novinármi. „Natoľko sa už poznáme, - či už lietame v T-38 alebo vykonávame simuláciu SpaceX alebo sa približujeme či dokujeme k Medzinárodnej vesmírnej stanici - že si navzájom dokončujeme vety, môžeme podľa reči tela predpovedať, čo ten druhý urobí, aké bude jeho ďalšie konanie. “

Doug Hurley tiež potvrdil, že má rád spoluprácu s blízkym priateľom a že sa teší na oslavu na konci misie. Obaja už majú za sebou dve cesty do vesmíru, celkovo tam strávili zhruba 700 hodín.

Tento výlet mužov NASA na vesmírnu stanicu sa má uskutočniť po dlhšej dobe, naposledy letel raketoplán Spojených štátov v roku 2011.