Nemecká automobilka BMW plánuje v budúcom roku vytvoriť až 6000 nových pracovných, aby sa pripravila na rastúci dopyt po svojich elektrických vozidlách. Povedal to v rozhovore s denníkom Münchner Merkúr generálny riaditeľ automobilky Oliver Zipse.

Zipse uviedol, že BMW je na dobrej ceste v transformácii, má závody pripravené na výrobu elektromobilov a očakáva budúci rok ďalší rast predaja. To je tiež dôvod, prečo plánuje zvýšiť budúci rok počet pracovníkov o päť percent.

BMW doteraz predala viac ako jeden milión elektrických vozidiel, a to ako čisto elektrických, tak hybridných. Do roku 2025 plánuje zvýšiť predaj čisto elektrických vozidiel na dva milióny.

Problémy s polovodičmi nepredpokladajú

Zipse sa tiež domnieva, že vzhľadom na súčasné investície výrobcov polovodičov by mal byť problém s ich nedostatkom do roka zažehnaný.

"Očakávam, že do konca budúceho roka bude situácia do značnej miery normálna," uviedol.

Zipse tiež vyhlásil, že dopyt po elektromobiloch je veľmi vysoký. "Náš i4 je vypredaný na niekoľko mesiacov, rovnako ako model iX," povedal.

V budúcom roku chce automobilka predstaviť elektrickú verziu svojho luxusného sedanu radu 7.

V roku 2030 polovicu elektromobilov

Cieľom automobilky je, aby do roku 2030 mali elektromobily na jej celkovom predaji podiel najmenej 50 percent. Zipse ale varoval, že veľkou prekážkou rýchlejšieho rozšírenia elektromobilov medzi zákazníkmi je nedostatok dobíjacej infraštruktúry v Európe, kde teraz počet elektromobilov rastie päťkrát rýchlejšie ako infraštruktúra. Aj z toho dôvodu je proti zákazu áut so spaľovacím motorom, napísali agentúry DPA a Reuters.

AC Schnitzer G80 BMW M3
Neprehliadnite

Nemecká automobilka BMW už predala milión elektromobilov