„Situácia je vážna. Už nemá zmysel tváriť sa, že sa nič nestalo,“ vyhlásil po utorkovom rokovaní vlády Richard Sulík. V nadväznosti na to avizoval, že poveril generálneho manažéra strany, aby na 6. júla zvolal mimoriadnu republikovú radu.

Vzápätí sa však k situácií vyjadril aj šéf OĽaNO Igor Matovič. Ten zas oznámil, že zvoláva rokovanie predsedníctva svojho hnutia. Aj on totiž situáciu považuje za vážnu.

Rozpadnúť by sa pravdepodobne nemala

Na otázku, ako môžu skončiť spory vládnej koalície, odpovedal pre denník Pravda politológ Tomáš Koziak. Ten si však nemyslí, že by zasadnutie špičiek týchto politických strán nakoniec viedlo k tomu, že by z koalície odišla napríklad strana SaS.

„Nemyslím si, že by napätá situácia viedla k tomu, že by sa v súčasnej dobe koalícia rozpadla. Je na to prostý dôvod – ak by sa táto koalícia mala rozpadnúť, pre každú zo súčasných koaličných strán by to prakticky znamenalo zhoršenie mocenskej pozície,“ zamýšľa sa nad možnými scenármi Koziak.

SaS by sa podľa neho nemala s myšlienkou opustenia vládnej koalície zahrávať ani preto, že by v jednej z možností mohlo dôjsť k predčasným voľbám.

Politológ tiež dodáva, že po aktuálnych prieskumoch vieme, že by nebolo možné postaviť vládu bez Hlasu a možno ani bez strany SMER-SD. Ak by sa teda strana SaS chcela opäť dostať do pozície vládnej strany, s veľkou pravdepodobnosťou by musela spolupracovať s Pellegriniho Hlasom či SMERom.

Ak Matovič, tak aj Sulík

Koziak však upozorňuje, že s blížiacim sa termínom volieb sa bude situácia dramaticky zhoršovať nielen v koalícii. „Posledné mesiace fungovania vládnej koalície, v rámci tohto riadneho obdobia, budú veľmi napäté a môžu vyústiť napríklad k tomu, že nebude zasadať koaličná rada, lebo nebudú schopní dohodnúť sa na absolútne ničom,“ predpovedá politológ.

V súvislosti s výrokom Milana Krajniaka, ktorý tvrdí, že biele figúrky má aktuálne v rukách premiér Heger politológ tvrdí, že k odvolaniu Igora Matoviča zo strany predsedu vlády pravdepodobne nedôjde.

„Ak by chcel upokojiť túto politickú situáciu odvolaním Igora Matoviča, určite by muselo dôjsť k dohode, že by z funkcie odišiel aj Richard Sulík. Muselo by to byť recipročné. Ak by z funkcie odišiel len Matovič, určite by sa mohlo OĽaNO cítiť politicky poškodené a ponížené," hovorí v podcaste denníka Pravda politológ. Vzápätí však dodáva, že si takúto situáciu aktuálne nevie predstaviť.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie v Bratislave 25. júna 2022. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Premiér nepovedal, či kvôli zachovaniu štvorkoalície pristúpi k rekonštrukcii vlády