Zmena spôsobu, akým sa overujú transakcie v kryptomene ethereum by mohla nastať „okolo 8. júna“. Uviedol to vývojár etherea Tim Beiko s tým, že testovanie tejto významnej zmeny sa dostáva do finálnej fázy.

Zmena, na ktorú sa ethereum chystá, bude znamenať, že overovanie metódou proof of work sa zmení na systém proof of stake. Nový mechanizmus je menej náročný na spotrebu elektrickej energie. Práve to sa považuje za významnú slabinu významných virtuálnych mien, aj bitcoinu.

„Pri proof of stake nie je vašou úlohou vyriešiť kryptografické puzzle. Spôsobilosť zaradiť do blockchainu ďalší blok sa pri proof of stake dokazuje tým, že vlastníte dostatočné množstvo kryptomeny. Čím viac virtuálnej meny vlastníte, tým vyššia je šanca, že práve vy vyťažíte menu,“ vysvetľoval v rozhovore pre TREND Tomáš Kulich zo spoločnosti Vacuumlabs.

V súčasnosti sa ethereum ťaží na základe mechanizmu proof of work. O tom, kto menu vyťaží teda rozhoduje dodaný výpočtový výkon.

Zmena označená ako „Merge“ mala podľa všeobecných očakávaní výrazne znížiť aj poplatky, ktoré sú s transakciami spojené. To by však mali priniesť až ďalšie inovácie vo fungovaní etherea. Tieto zmeny by ale nemali byť hotové skôr ako v roku 2023.

Počas utorka sa cena etherea zvýšila a priblížila sa k hranici dvetisíc dolárov za jednotku. Cena tesne pod hranicou dvetisíc dolárov za kus znamená, že trhová dvojka vymazala straty, ktoré utrpela za uplynulé dva týždne.

Ďalšie dôležité správy