Facebooku či Instagramu sa kráti čas na legálny prenos osobných údajov, ako sú rodinné fotografie a geolokačné údaje, z Európy do Spojených štátov, informuje portál Politico.

Nástroj na transfer dát, ktorý doteraz mohli využívať, bude zrušený v polovici mája a alternatíva vstúpi do platnosti pravdepodobne až v júli.

Šéfka írskej komisie pre ochranu údajov (DPC), hlavného európskeho regulátora Mety a ďalších veľkých technologických firiem so sídlom v Írsku, Helen Dixon, povedala pre Politico, že je veľmi pravdepodobné, že bude vynesený konečný verdikt komisie ešte predtým, ako Európska únia a Spojené štáty zavedú novú zmluvu o prenose údajov.

Komisia v júli 2022 vydala svoj návrh rozhodnutia o pozastavení nástroja na prenos dát, ktorý teraz čaká na schválenie ostatnými regulátormi GDPR v Európe.

Finálne rozhodnutie by malo padnúť do polovice mája.

To znamená, že sa očakáva, že americký technologický gigant Meta, ktorý vlastní Facebook a Instagram, sa ocitne bez nástrojov na legálny prenos osobných údajov do Spojených štátov.

Meta sa naposledy vo februári vyjadrila, že ak Európska komisia neprijme žiadne primerané rozhodnutie a nebudú sa môcť naďalej spoliehať na štandardné zmluvné doložky alebo sa spoliehať na iné alternatívy prenosu údajov z Európskej únie do Spojených štátov amerických, pravdepodobne neostane k dispozícii možnosť, ako v Európe ponúkať množstvo jej najvýznamnejších produktov a služieb.

Európsky výbor pre ochranu údajov má do 14. apríla rozhodnúť, či potvrdí rozhodnutie írskej komisie.

Írsky regulátor bude mať potom ďalší mesiac na prijatie konečného rozhodnutia.

Hovorca spoločnosti Meta povedal: „Tento prípad sa týka historického konfliktu európskeho a amerického práva, ktorý je v procese riešenia prostredníctvom nového rámca ochrany osobných údajov... Vítame pokrok, ktorý tvorcovia politiky dosiahli pri zabezpečovaní pokračujúceho prenosu údajov cez hranice, a čakáme na konečné rozhodnutie regulátora v tejto záležitosti.“

Ďalšie dôležité informácie