Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková na úvod mníchovskej konferencie uviedla, že Rusko hromadením svojich jednotiek predstavuje „absolútne neprijateľnú hrozbu".

„Táto kríza preto nie je ukrajinskou krízou. Je to ruská kríza. Vyzývame Rusko, aby okamžite stiahlo svojich vojakov," povedala Baerbocková počas panelovej diskusie s Blinkenom.

Baerbocková zároveň obhajovala rozhodnutie svojej krajiny neposlať na Ukrajinu zbrane minulosťou Nemecka v spojitosti s druhou svetovou vojnou a povinnosťou hľadať iné spôsoby, ako zabezpečiť mier.

Nemecká ministerka tiež varovala, že v prípade ruskej invázie by Západ uvalil na Moskvu zdrvujúce sankcie. Bidenova administratíva dala jasne najavo, že invázia by znamenala koniec plynovodu Nord Stream 2, ktorý bol vybudovaný s cieľom zvýšiť export ruského plynu do Nemecka.

„My v Nemecku sme pripravení zaplatiť vysokú cenu," zdôraznila s tým, že na stole sú všetky možnosti, aj Nord Stream 2.

Blinken viní Rusko z vytvárania provokácií 

Ostreľovanie na východe Ukrajiny za posledných 48 hodín je súčasťou ruského úsilia o vytvorenie „falošných provokácií" na ospravedlnenie ďalšej „agresie" voči tejto bývalej sovietskej krajine, vyhlásil v piatok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Jeho slová zazneli na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, informovala agentúra AFP.

To, čo sa stalo „za posledných 24 až 48 hodín, je súčasťou scenára, ktorého cieľom je vytvárať falošné provokácie, následnej reakcie na tieto provokácie a páchania ďalšej agresie proti Ukrajine", povedal Blinken.

Na bezpečnostnej konferencii Moskva chýba

V poradí 58. Mníchovská bezpečnostná konferencia sa začala v piatok a potrvá do nedele. Jednou z jej hlavných tém je ukrajinská kríza a napäté vzťahy Západu a Ruska. Medzi účastníkmi sú americká viceprezidentka Kamala Harrisová, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, šéf OSN António Guterres, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Naopak, chýbajú zástupcovia Ruska.

Ďalšie dôležité správy

EBE 55 Moskva - Na snímke sprava ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková po tlačovej konferencii po stretnutí v Moskve 18. januára 2022. FOTO TASR/AP

In this handout photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and German Foreign Minister Annalena Baerbock leave a joint news conference following their talks in Moscow, Russia, Tuesday, Jan. 18, 2022. (Russian Foreign Ministry Pr
Neprehliadnite

Rusko sa svojimi požiadavkami vracia do čias studenej vojny, ohrozuje bezpečnosť v Európe