Minister financií Igor Matovič si plní ďalší sen. Očkovacia lotéria sa na Slovensku rozbehla a v prvom kole, ktoré národ mohol sledovať v nedeľu (15. 8.), jedna výherkyňa získala 100-tisíc eur.

Cieľom lotérie je snaha motivovať ľudí, aby sa nechali zaočkovať proti ochoreniu covid-19. Lotériu vládna zostava ako celok podporila, hoci niektorí koaliční politici vyjadrili pochybnosti o jej efektívnosti. Opozícia, ako už štandardne, bola proti a považuje projekt za vyhadzovanie peňazí.

Napínavý priebeh lotérie

Jedna diváčka teda získala veľmi zaujímavú sumu, 100-tisíc eur by potešilo každý domáci rozpočet. Štyria ďalší vylosovaní hráči o šancu na zisk vysokej prémie prišli, pretože podľa moderátorov nesplnili stanované podmienky súťaže o finančné ceny.

Do ďalšieho kola losovania hlavných cien sa tak presúva jackpot v hodnote 400-tisíc eur. Slovensko vinou nízkemu záujmu verejnosti o očkovanie zaostáva za EÚ, pripomína ČTK.

Nižšie finančné výhry sa budú losovať v pracovných dňoch, hlavné ceny raz za týždeň v televíznom vysielaní verejno-právnej RTVS. V nedeľnom losovaní získa päť ľudí po tisíc eur a zároveň každý z nich môže hrať o prémiu najmenej 100-tisíc eur.

Neprehliadnite

Z. Dolinková: sprostredkovateľský bonus a lotéria sú vrcholom dehonestácie očkovacej kampane

Na to, aby získali hlavnú cenu, musia v limite 20 sekúnd od zavolania zdvihnúť telefón a potom v priamom televíznom prenose v rovnakom časovom limite povedať heslo, ktoré je v tej chvíli zverejnené na obrazovke. A práve časový limit, ako sa ukázalo, môže byť kameň úrazu. V prvom kole sa podarilo splniť všetky podmienky na získanie ceny iba prvej vylosovanej žene.

Žene meškal prenos internetom

Druhá z vylosovaných osôb hovor podľa moderátorov krátko po začiatku ukončila, ďalší muž nezdvihol v stanovenom časovom limite a v poradí štvrtý hráč povedal, že heslo nevie, pretože sa nepozerá na televíziu. Piata hráčka síce telefón zdvihla, ale vo vymedzenom čase nepovedala heslo - podľa jej slov sa dívala na televíziu cez internet a prenos bol oproti televíznemu vysielaniu oneskorený. Prišla tak o výhru 400-tisíc eur a táto suma sa presúva do ďalšieho kola.

Očkovaní záujemcovia o finančné ceny neboli do lotérie zahrnutí automaticky, ale museli sa prihlásiť. Registrovať sa môžu iba dospelí, hoci na Slovensku očkujeme deti od 12 rokov. Doteraz sa do lotérie zapojilo vyše 616-tisíc ľudí z 2,3 obyvateľov, ktorí dostali aspoň prvú dávku vakcíny.

 Výzva poslankyne Za ľudí

Na nečakaný technický problém s oneskorením prenosu zareagovala koaličná poslankyňa. Vladimíra Marcinková zo strany Za ľudí vyzvala zástupcov Ministerstva financií SR, aby prehodnotili štatút súťaže o očkovaciu prémiu Byť zdravý je výhra tak, aby mali možnosť vyhrať aj ľudia, ktorí sledujú oficiálny internetový online prenos RTVS.

Poslankyňa v stanovisku pre TASR uviedla, že z technických dôvodov má byť prenos oneskorený o desiatky sekúnd oproti televíznemu vysielaniu, a preto osoby sledujúce reláciu na internete nedokážu splniť nastavené pravidlá lotérie včas. Zároveň pravidlá súťaže považuje za neprimerane zložité vzhľadom na cieľ, ktorý má lotéria sledovať.

„Nie som fanúšičkou očkovacej lotérie, ale rešpektujem kolektívne rozhodnutie koalície zaradiť ho medzi motivačné nástroje na podporu očkovania. Za kľúčové však považujem, aby komunikácia a pravidlá takejto očkovacej kampane boli dôstojné a spravodlivé,“ dodala Marcinková.

Postoj analytikov nie je negatívny

Analytici slovenského ministerstva financií už skôr odhadli, že náklady na očkovaciu lotériu vo výške 26,4 milióna eur sa vrátia, ak lotéria presvedčí aspoň 6-tisíc ľudí, aby sa dali zaočkovať oboma dávkami. V takom prípade by nešlo o premrhané finančné prostriedky, ako argumentuje opozícia.

Zároveň však analytici upozornili, že zatiaľ v zahraničí neexistuje dostatok dôkazov o účinnosti lotérie na podporu vakcinácie. Okrem očkovacej lotérie parlament tiež schválil, aby štát vyplácal príspevky ľuďom, ktorí presvedčia iných o potrebe dať sa zaočkovať proti covidu. Zatiaľ nezodpovedanou otázkou zostáva, či tieto kroky naozaj prispejú k tomu, aby sa viac Slovákov dalo zaočkovať a zlomili sme tak nelichotivé čísla v rámci EÚ.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas tlačového brífingu na tému Sputnik V,  dosť bolo klamstiev v Bratislave 15. apríla 2021.
Neprehliadnite

Očkovacia lotéria – marketingovo celé zle. Matoviča čaká fiasko