Podpredseda Národnej rady (NR) SR a člen zahraničného výboru Juraj Blanár (Smer-SD) žiada ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) o vysvetlenie stredajšej (3. 3.) návštevy maďarského šéfa diplomacie Pétera Szijjártóa v Komárne. Pýta sa, či šlo o oficiálnu návštevu. Namieta kritiku Szijjártóa smerom k štátnemu tajomníkovi rezortu diplomacie a výroky k novele zákona o dvojitom občianstve. Tvrdí, že premiér Igor Matovič (OĽANO) sa zrejme dohodol s maďarskou stranou, že jej pri novele vyjde v ústrety, a to v súvislosti s pomocou pri dodávke ruskej vakcíny Sputnik.

„Zasahovanie maďarského ministra do našich vnútorných záležitostí a jeho neadekvátne komentovanie novely slovenského zákona o dvojitom občianstve považujem za provokáciu, pretože bola to práve maďarská strana, ktorá umožnila v roku 2010 štátne občianstvo Maďarska občanom SR na etnickom princípe, a nie na základe toho, že by tam trvalo bývali alebo mali iný vzťah k Maďarsku. Preto sme na tento bezprecedentný maďarský krok zareagovali prijatím zákona o dvojitom štátnom občianstve," uviedol Blanár.

Na snímke je Ivan Korčok Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
Neprehliadnite

Korčok sa Kulebovi ospravedlnil za výroky premiéra Matoviča o Ukrajine

Ak nebola návšteva oficiálne zabezpečovaná slovenskou diplomaciou, možno ju podľa Blanára pokladať za neštandardnú. V súvislosti s vyjadreniami maďarského ministra Blanár hovorí o zasahovaní do vnútorných záležitostí Slovenska a neadekvátnom komentovaní novely slovenského zákona.

Za dôkaz možnej dohody medzi premiérom a maďarskou stranou považuje slová Szijjártóa, že bol v poslednom čase viackrát v kontakte s Matovičom a pomohol mu vytvoriť kontakt na ruskej strane. Dodal, že Szijjártó rokoval v Komárne s tamojším primátorom, stretol sa s vedením SMK a aj s poslancom za OĽANO Jurajom Gyimesim. Poukázal pritom na vyjadrenia Gyimesiho o štátnom tajomníkovi Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a o tom, že maďarské občianstvo by mali občania SR získať iba na základe etnického princípu bez inej väzby ku krajine.

WA 21 Belehrad - Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó počúva maďarského premiéra Viktora orbána počas tlačovej konferencie po stretnutí so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom v Belehrade 15. mája 2020. FOTO TASR/AP

Hungarian Foreign Minister Peter Szijjarto listens to Hungarian Prime Minister Viktor Orban during a press conference with Serbian President Aleksandar Vucic in Belgrade, Serbia, Friday, May 15, 2020. Orban is on a one-day official visit to Serbia. (AP Photo/Darko
Neprehliadnite

Čína dodá Maďarsku v marci ďalších 500- tisíc vakcín proti koronavírusu, informoval Szijjártó

Szijjártó v Komárne povedal, že sa zdá, že zatiaľ sa z pohľadu maďarskej menšiny nepodarilo doriešiť otázku dvojakého občianstva na Slovensku. Po schôdzke s primátorom Komárna Bélom Keszeghom a zástupcami maďarskej menšiny žijúcej v SR mal vyjadriť nádej, že táto otázka bude raz vyriešená. V súvislosti s prebiehajúcim sčítaním ľudu na Slovensku Szijjártó požiadal Maďarov žijúcich v SR, aby sa prihlásili k maďarskej národnosti.