Podľa obchodnej databázy OSN Comtrade dosiahol celosvetový export rezaných kvetín v roku 2017 hodnotu takmer 8,5 miliardy dolárov. V porovnaní s rokom 1995 ide o 46-percentný nárast, poukazuje britský portál BBC.

Asi nikoho neprekvapí, že najväčším dodávateľom a vývozcom kvetín bolo Holandsko. Po tomto dominantnom európskom štáte, ktorý ročne zodpovedá za takmer 3,7 miliardy dolárov dodaného voňavého tovaru, dopĺňajú päticu najväčších kvetinových dodávateľov rozvojové krajiny ako Kolumbia, Ekvádor, Keňa a Etiópia.

Kým Ekvádor dodáva najmä ruže a karafiáty, Thajsko poskytuje hlavne orchidey a Kolumbia dominuje na trhu s ľaliami a chryzantémami.

Najväčšími importérmi sú takmer výlučne vyspelé krajiny. Spojené štáty, Nemecko, Veľká Británia a Holandsko dovážajú kvety každý v priemere v hodnote okolo miliardy dolárov. Nemalé množstvo nakupujú aj Francúzi, Rusi a Japonci.

Tlak počas sviatkov

Takmer všetky kvety zakúpené v rozvinutých krajinách sa dovážajú. Kým sa dostane odrezaná ruža k európskej mamičke/manželke/priateľke, je pravdepodobné, že cestovala v lietadle a chladničke naprieč kontinentmi. Keďže kvety rýchlo vädnú, musia byť prepravované a udržiavané v chladnom prostredí, čo je nákladné.

Rovnako je pravdepodobné, že ruža, ktorú bude držať, bude pochádzať od kenského pracovníka. Práve Keňa ovláda s 38 percentami najväčší trhový podiel s ružami v EÚ. Kenskí vývozcovia kvetov majú v súčasnosti nulové sadzby na rezané kvety v EÚ.

Kvetinári musia počítať s rizikom. Môžu si objednať 10-tisíc

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa