Ak dnes vstanete z postele s tým, že vakcinácia je najhorší nápad na svete, svet ovládajú tajné skupiny jašterov a záhadné čiary na oblohe nie sú od lietadiel, pravdepodobne vás ovládla mašinéria dezinformačnej scény.

Hoci teória jašterov a prevtelených mimozemšťanov je skutočne veľa aj na dezinfo scénu, sofistikované ovládnutie verejného priestoru sa stalo za posledné roky realitou.

To nie je zadarmo. Tak veľkú dezinformačnú sieť webov, množstvo „novinárov“ a cielenú reklamu nemôže riadiť skupinka nadšencov.

Problém šírenia nezmyslov na internete si začínajú čoraz viac všímať slovenské orgány. Odkiaľ prúdia toky peňazí? Kto to celé riadi a prečo nie sú známi autori a vlastníci niektorých webov?

Na tieto otázky sa začína pýtať aj Slovenska informačná služba (SIS). Jej predseda Vladimír Pčolinský prišiel v relácii Na telo s tvrdením, že za obludnou informačnou vojnou stojí Ruská federácia, ktorá pumpuje desiatky tisíc eur na Slovensko.

Peniaze majú prúdiť cez diplomatov, ktorí sa v utajení stretávajú s „novinármi“. Tí následne píšu v prospech Ruska. Prekvapenie? Ani nie. Znie to ako veľká konšpirácia? Možno áno. Na druhej strane, tak závažné tvrdenia by SIS-ka bez dôkazov nemohla tvrdiť a verejne šíriť.

Cieľom však nie je písať len v prospech ruskej vládnej politiky. Kremeľ má svoju stratégiu premyslenú roky a dnes vie, že najúčinnejším spôsobom je rozdeliť spoločnosť. A nemusí ísť ani o témy Ruska či ich vplyvu. Stačí rozvrátiť spoločnosť zvnútra a rozdrobiť ju na kontroverzných témach.

Anketa
Považujete dezinformácie na Slovensku za problém?
  • 341
  • 100
  • 1

Bomba v divadle

Zuckerbergova sociálna sieť ako studnica neoverených informácií je na Slovensku tak silná, že neexistuje azda iné fórum, kde by konšpirátori mobilizovali svoju silu v takej miere.

Otázkou zostáva, aké opatrenia by sme mohli prijať na kontrolovanie šírenia poplašných správ. Ak prídete do divadla a publiku vehementne oznámite, že v priestoroch divadla je bomba, máte dve možnosti.

Buď sa stanete hrdinom divadelného predstavenia, lebo sa výbušnina v divadle skutočne nachádza, alebo vás zatkne polícia pre šírenie poplašnej správy. Keďže hrdinov máme na Slovensku málo, druhá možnosť je oveľa pravdepodobnejšia.

Budete v tomto prípade azda obhajovať páchateľa šírenia poplašenej správy? Však je sloboda slova, máme demokraciu. Prečo nemôže ktokoľvek niečo podobné beztrestne hlásať? V právnom štáte je našťastie šírenie poplašnej správy trestné. Väčšina spoločnosti to chápe a trestný zákon rešpektuje.

Prečo však podobný princíp odmietame v online priestore? Ak sa internetom šíri poplašná správa, nielen autor, ale aj verejnosť začne v prípade vymazania poplašnej správy vykrikovať frázy typu: „Sloboda slova, boj proti cenzúre... snažia sa nás umlčať... fašisti.“ Podobné slová zaznievajú z úst resp. slov ľudí, ktorí zatiaľ beztrestne šíria poplašné a neoverené správy na Facebooku alebo na inom priestore.

Tibor Eliot Rostas pred súdom.
Zdroj: Karol Farkaš
Tibor Eliot Rostas pred súdom.

Biznis a riešenia

Môžeme sa domnievať, aké motivácie majú šíritelia poplašných správ na Slovensku. Súčasné zistenia však naznačujú, že jedným z hlavných motívov nie je hlboké presvedčenie o hodnotách, ktoré páchatelia šíria. Hlavnou motiváciou môže byť finančná podpora z neznámo-známych zdrojov.

Nie je to tak dávno, čo bol guru slovenskej dezinformačnej scény T. E. Rostas zachytený na ruskej ambasáde, kde žiadal o podporu. Nie je to tak dávno, čo portál Infosecurity.sk prišiel na prepojenia mladého „báječného“ pána, ktorý prevádzkoval sieť webov: Báječný lekár, Báječné recepty, zdravie, správy a pod.

Dokopy má jeden človek pod palcom 600-tisíc ľudí, ktorých pravidelne masíruje polopravdami a často klamstvami. Do tohto nezmyslami nesiahnutého kokteilu sa dnes pridáva aj SIS-ka, ktorá varuje pred peniazmi z Ruska na podporu rozštiepenia spoločnosti.

Riešenia sú často zložitou diskusiou. Regulovať internetový priestor alebo nie? Kde je hranica slobody slova a kde šírenia poplašných správ?

Ideálnym riešením by bolo, keby našli odpoveď na tieto otázky spoločnosti ako Facebook či Twitter spolu so štátom a odbornou verejnosťou. Následne môžu nastaviť také pravidlá, ktoré by eliminovali poplašné správy v online priestore.

Archív V. Breinera
Neprehliadnite

Slovensko má s konšpiráciami problém, situácia je kritická na Facebooku

Ústup od pravdy

Šéf Facebooku a Twitteru boli minulý týždeň verejne vypočúvaný americkými senátormi. Chceli vedieť detaily o praktikách „cenzúry“ na sociálnych sieťach počas amerických volieb. Závery sú stále nejasné. Zdá sa, že obe spoločnosti nechcú nájsť vhodné riešenia. Hoci Faceobok argumentuje svojimi fact-checkermi, ich úspešnosť a efektivita je chabá.

Ako sa spomína v knihe „Prečo veríme nezmyslom“, história pri ceste za poznaním je bohatá na ľudské omyly. Keď však hovoríme o postfaktuálnej dobe, hovoríme o tom, že bádať ústup záujmu o pravdu.

Nezaujímame sa, či sú dané tvrdenia, ktoré čítame, pravdou. Nemáme na to čas. Na druhej strane, dokážeme si nájsť desiatky minúť na to, aby sme počúvali konšpiračné rádiá či pozerali ich videá. K tomuto kokteilu sa bohužiaľ pridávajú aj politici, ktorí chcú z rozštiepenia spoločnosti vyťažiť to najviac.