Automobilka Tesla zaznamenala v minulom roku rekordný čistý zisk vo výške 5,5 miliardy amerických dolárov. Medziročne sa zvýšil o 665 percent.

Americký výrobca elektromobilov to uviedol v stredu (26. januára)  po skončení obchodovania s akciami. Šéf spoločnosti Elon Musk očakáva, že predaj v tomto roku vzrastie o viac ako 50 percent - aj napriek problémom s dodávateľskými reťazcami, uviedla ČTK.

Sila prelomového roku

Tržby spoločnosti Tesla v roku 2021 vzrástli o 71 percent na 53,8 miliardy amerických dolárov. Spoločnosť už skôr uviedla, že v minulom roku dodala na trh 936 172 elektrických vozidiel, čo predstavuje medziročný nárast o 87 percent.

Musk označil minulý rok za „prelomový rok pre Teslu a pre elektromobily všeobecne“ a dodal, že ziskovosť elektromobilov už nie je spochybňovaná.

Poznamenal však, že spoločnosť tento rok nepredstaví žiadne nové modely, pretože má problémy s dodávkami aj pre staršie typy automobilov. Začatie výroby ohláseného elektromobilu Cybertruck by sa podľa neho mohlo odložiť až do roku 2023.

Prekonali očakávania analytikov

Samotné výsledky Tesly za štvrtý štvrťrok prekonali očakávania analytikov. Čistý zisk vzrástol medziročne o 760 percent na 2,3 miliardy amerických dolárov.

Za tri mesiace do konca decembra vzrástli tržby o 65 percent na 17,7 miliardy amerických dolárov.

Napriek tomu akcie spoločnosti Tesla po zatvorení burzy mierne oslabili. Od začiatku tohto roka stratili takmer 22 percent.

Ďalšie dôležité správy

KK14 New York - Na archívnej snímke zo 7. mája 2018 Elon Musk v New Yorku. Americký výrobca elektromobilov Tesla zníži počet pracovných miest o približne 9 %. Oznámil to zakladateľ firmy Elon Musk. Ako dôvod uviedol
Neprehliadnite

Denník Financial Times vyhlásil osobnosť roka. Stal sa ním Elon Musk