V aktuálnom období už nie je čas zaoberať sa problémami koalície, treba sa rozhodnúť, hovorí poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková v súvislosti s koaličnou krízou. Za jediný problém vlády považuje osobu Igora Matoviča (OĽANO). Jej kolega Juraj Krúpa (OĽANO) nechcel povedať, či I. Matovič zostane predsedom vlády.

Opoziční poslanci Ľuboš Blaha (Smer-SD), Matúš Šutaj Eštok (nezaradený) z mimoparlamentného Hlasu-SD a Tomáš Taraba (nezaradený) hovoria, že zmena premiéra nestačí, žiadajú predčasné voľby. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Snažíme sa túto situáciu riešiť s pokojom a za zatvorenými dverami," povedal poslanec OĽaNO s tým, že cieľom je udržať štvorkoalíciu. J. Cigániková potvrdila avizované demisie ministrov SaS v prípade zotrvania I. Matoviča vo funkcii i odmietanie predčasných volieb. Vie si však predstaviť, že by bol Igor Matovič ministrom. Reagovala aj na dementované informácie o spolupráci SaS a ministerky Za ľudí Márie Kolíkovej či s Hlasom-SD. „Prituhuje a niekto sa snaží vraziť klin medzi SaS a Za ľudí," zhodnotila.

Chaotické rozhodnutia

Štát je podľa Ľ. Blahu nefunkčný. „Je to vláda zlyhania, sklamania a nenaplnených sľubov," poslanec za Hlas-SD. Kritizujú aj absenciu kľúčových ministrov v boji s pandémiou. Predstaviteľ Hlasu-SD poukázal i na pasivitu ministra vnútra, ktorý je šéfom ústredného krízového štábu. Tomáš Taraba zas hovoril o chaotických rozhodnutiach. „Je to celkovo nepopulárna vláda," podotkol.

Na snímke Mária Kolíková, slovenská právnička, politička a v súčasnosti ministerka spravodlivosti Slovenskej republiky.
Neprehliadnite

Kolíková poprela tajnú dohodu s SaS o predčasných voľbách

Ľuboš Blaha i Šutaj Eštok hovoria do vyhlásenia predčasných volieb o menovaní úradníckej vlády. Poslanec OĽaNO spochybnil je funkčnosť v boji s pandémiou. Bittó Cigániková zas dodala, že aj prezidentka potvrdila, že by vymenovala po rekonštrukcii vládu na pôdoryse súčasnej koalície.

V boji s pandémiou sa Igor Matovič rozhodol prevziať všetku zodpovednosť za seba, skonštatoval J. Krúpa. Ako hovorí, pri zavádzaní menej populárnych opatrení často necítili lojalitu a solidaritu ani z radov koaličných partnerov. Bittó Cigániková podotkla, že svoje argumenty si dovolili povedať, keď na vláde neboli podporené ich návrhy na pomoc ľuďom či vypočuté ich argumenty.