Poslankyňa parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS) sa nebojí, že bude minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) odvolaný zo svojho postu. Ak by odvolanie ministra malo stáť na jednom hlase, koaličný poslanec György Gyimesi (OĽANO) zahlasuje za. Obaja to uviedli v diskusnej relácii V politike na televízii TA3.

SaS podľa Bittó Cigánikovej žiadnu vládu povaliť nechce, to, že strana prestala chodiť na koaličné rady, je varovný prst. Koaličné rady zvyčajne vedie minister financií Igor Matovič (OĽANO), čo Bittó Cigániková označila za nepríjemné. „Na vláde je diskusia konštruktívnejšia. Tam to vedie premiér,“ poznamenala.

Kamenický: Treba upokojiť polarizovanú spoločnosť

Gyimesi skritizoval, že Sulík chodí na koaličné rady len sem-tam a vynadá tam všetkým. Je presvedčený, že minister školstva Branislav Gröhling (SaS) by na vláde hlasoval za zvýšenie platov učiteľov, no obáva sa vylúčenia zo SaS. „Postoj Sulíka ovplyvňuje aj ostatných poslancov a ministrov strany,“ podotkol.

Opozičný poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD) povedal, že treba upokojiť polarizovanú spoločnosť. Riešením sú podľa neho predčasné voľby, o ktoré sa idú pokúšať referendom. Potrebné podpisy chce strana vyzbierať do konca júla, respektíve polovice augusta. Viacerí právnici Smeru podľa Kamenického nevidia v otázkach problém. V prípade, že by vláda na základe výsledkov referenda nepodala demisiu, Smer má na to pripravené protikroky, priblížil.

PR akcia Smeru

Bittó Cigániková sa zhodla s Gyimesim, že žiadne referendum sa konať nebude. „Toto je PR akcia Smeru, aby si udržali počas leta svojich voličov v správnej teplote,“ skonštatoval Gyimesi.

Zároveň Kamenickému pripomenul slová Smeru o referende spred niekoľkých rokov, že referendum o predčasných voľbách je popieraním výsledkov demokratických volieb. Kamenický reagoval, že dnes chcú zmeniť vládu ústavným spôsobom. „Toto je demokratický spôsob,“ myslí si.

Poslankyňa tvrdí, že je v poriadku, ak dá prezidentka Zuzana Čaputová opäť navrhnuté referendové otázky prehodnotiť na Ústavný súd SR.

Gyimesi: Proti LGBTI komunite nič nemám

Gyimesi na margo svojho návrhu o zákaze vyvesovania dúhových vlajok na úradoch povedal, že proti LGBTI komunite nič nemá. Ústava chráni manželstvo ako zväzok muža a ženy, LGBTI skupina to popiera, a preto by dúhové vlajky nemali byť na štátnych budovách. Poslanec je za to, aby sa párom rovnakého pohlavia pomohlo, aby mohli po sebe dediť či nahliadať do zdravotnej dokumentácie. Návrh zákona pripravujú jeho kolegovia. Tvrdí, že ho podporí.

„Vy idete pomáhať tejto komunite tým, že zakážete vlajku tolerancie? Dúhová vlajka nie je žiadna ideológia. Nebuďte už z toho taký vyplašený,“ reagovala na Gyimesiho Bittó Cigániková. Jediný dôvod, prečo návrh podáva s nezaradeným poslancom Tomášom Tarabom je, že OĽANO urobilo kšeft s ľuďmi z kandidátky „fašistickej strany“, skonštatovala Bittó Cigániková.

Kamenický je za to, aby na každom slovenskom úrade visela slovenská zástava. Ak príde na Slovensko medzinárodná návšteva, tak v rámci protokolu nech je na budove aj vlajka iného štátu.

Ďalšie dôležité správy

Peter Pellegrini a Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Predbehol prezidentku. Najdôveryhodnejším politikom je Peter Pellegrini