Tretie kolo tendrov na záchranky je vonku. O novom výberovom konaní informovalo ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok. V tomto kole rozdá 74 licencií, z toho väčšina pôjde na sanitky bez lekárov. Na posádky s lekárom chce rozdať 16 povolení. Nové licencie budú platiť šesť rokov.

Záujemcovia sa môžu hlásiť do 17. marca 2014. Stále platí, že kto chce poznať podrobné požiadavky a kritériá výberového konania, musí si ich vyzdvihnúť na sekretariáte vedúceho služobného úradu ministerstva zdravotníctva.   

Vyhodnotené bolo zatiaľ len prvé kolo, vyvolalo však vlnu kritiky najmä zo strany Asociácie nemocníc Slovenska. Na úkor regionálnych nemocníc totiž získali licencie prevažne súkromné spoločnosti. Viaceré menšie nemocnice takto prišli o značné príjmy. Za mesiac mohli dostať za záchranku od 16 343 do 30 745 eur. Platba závisí od toho, či v sanitke sedí aj lekár alebo nie. Rozhoduje aj to, či je vybavená mobilnou intenzívnou jednotkou. 

Podľa analytikov by situáciu riešilo, ak by sa zverejnila celá dokumentácia z výberového konania, aby bolo vidno, za čo získal ten-ktorý účastník body. Zároveň by podľa viacerých pomohla aj aukcia

Bitka o záchranky ide do tretieho kola

Zdroj: Vlado Benko

V auguste si najviac licencií odniesla košická akciovka Falck Záchranná (24), potom LSE-Life Star Emergency (18), Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava (17) a Záchranná služba Košice (12). Nemocnica s poliklinikou Brezno a ZaMED si rozdelili päť staníc. 

V septembri sa ukončil aj výber prevádzkovateľov leteckej záchrannej služby, všetkých sedem povolení získala Air – Transporte  Europe. Kvôli oneskorenému udeleniu licencií pre stanice v Trenčíne a Bratislave čelila ministerka Zuzana Zvolenská pokusu o odvolanie.

V roku 2012 zasahovali sanitky v 467-tisíc súrnych prípadoch. Vyplýva to zo štatistiky Operačného centra záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky. 

Tromi kolami sa obmenia licencie na všetkých staniciach záchrannej zdravotnej služby na Slovensku. Naposledy sa ich poskytovatelia vystriedali v rokoch 2009 a 2010, keď zdravotnícky rezort viedol Richard Raši (Smer-SD). Ani vtedy sa výberové konania nevyhli kritike.