Internetová mena bitcoin prudko padá. Po obrovských ziskoch z posledných týždňov sa v stredu rastový trend zlomil okolo úrovne 250 dolárov za bitcoin. Odvtedy anonymné virtuálne mince prudko padajú. Vo štvrtok na obed sa ich hodnota na najväčšej burze Mt. Gox pohybovala okolo úrovne 150 dolárov za kus a ďalej klesala.

Kurz bitcionu začal prudko stúpať po vypuknutí krízy na Cypre, kedy sa vklady ľudí utekajúcich zo systému tradičných bánk spojili prirodzeným rastovým trendom z posledných mesiacov. Nasledujúci rýchly rast prilákal k obchodom špekulantov a mediálnu pozornosť, ktorá živila rast po uplynulé dva týždne. Medzi 17. marcom a 10 aprílom sa hodnota bitconu oproti doláru zošesťnásobila.

V stredu začal kurz meny prudko klesať. Vo štvrtok sa tempo prepadu spomalilo no poklesový trend bol naďalej zrejmý a nebolo jasné, na akej úrovni sa bitcoin zastaví. Vylúčiť sa nedá ani to, že sa pokles podarí stabilizovať na vyššej úrovni ako pred nafúknutím bubliny v polovici marca.

Do ekosystému okolo meny sa v posledných dňoch zapojili desaťtisíce ľudí. Najväčšia internetová burza s bitcoinmi Mt. Gox začala kolabovať pod prívalom nových používateľov. Kým za celý marec sa na nej zaregistrovalo 60-tisíc ľudí, tak za posledných niekoľko dní sa registrovalo 20-tisíc nových používateľov denne.

„Nebývalé množstvo nových účtov otvorených za posledné dni v spojení s množstvom transakcií malo obrovský dopad na náš systém, ktorý sa začal spomaľovať. Situácia podľa predpokladov vyvolala paniku a masový výpredaj, čo ešte viac zvýšilo objem obchodov a v konečnom dôsledku úplne zastavilo náš systém,“ napísala burza na svojom facebookovom účte. Neskôr ohlásila, že jej systémy napadli hackeri takzvaným DDoS útokom, ktorého cieľom bolo zablokovať chod jej systémov. Útoky na burzu, ktorá spracúva približne dve tretiny zo všetkých bitcoinových transakcií, spôsobili v minulosti veľké výkyvy kurzu bitcoinov.

Vývoj kurzu bitcoinu a USD medzi novembrom 2012 a aprílom 2013

Bitcoinová bublina praská

Zdroj: http://bitcoin.clarkmoody.com/

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP