Bitcoin pokračoval v piatok v posilňovaní a jeho cena sa opäť dostala nad 28 000 dolárov (25 795,28 eura). Najväčšia a najznámejšia kryptomena zrejme zaznamená tretí mesačný nárast po sebe a najlepší kvartál za dva roky. Hlavným dôvodom je zrejme zníženie očakávaní týkajúcich sa ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb.

Bitcoin si v piatok polepšil o viac než 2 percentá a okolo 19.40 h SELČ sa podľa CoinMarketCap obchodoval po 28 348,47 dolára (26 116,31 eura). Za celý marec sa zatiaľ posilnil o viac než 22 percent a od začiatku roka o vyše 72 percent. S najväčšou pravdepodobnosťou tak zaznamená najlepší kvartál od 1. štvrťroka 2021, ktorý bol začiatkom výrazného posilňovania.

„Rast pokračoval aj v marci, dokonca po nedávnych kolapsoch bánk,“ uviedol analytik Wells Fargo Jeff Cantwell. Dodal, že oživenie bitcoinu má viacero dôvodov, medzi ktoré patria turbulencie v bankovom sektore a zvýšenie pravdepodobnosti, že koniec cyklu sprísňovania menovej politiky v USA je už blízko. Mnohí investori dokonca očakávajú, že americká centrálna banka (Fed) ešte tento rok úrokové sadzby zníži.

Ďalšie dôležité správy

A man uses a cash point machine outside a branch of Barclays
Neprehliadnite

Banky prišli o stovky miliárd eur vkladov. Aké následky to bude mať na ekonomiku a financie?