Celková hodnota virtuálnej meny bitcoin prekročila jednu miliardu dolárov a naďalej rastie. Kurz digitálnych peňazí, ktoré sú takmer úplne anonymné a nezávislé od centrálnych bánk, voči tradičným menám určuje voľný trh. Ten v posledných týždňoch zaznamenal prílev nových záujemcov vystrašených mimoriadnym zdanením bankových vkladov na Cypre.

Deň pred začiatkom cyperskej krízy sa cena jedného bitcoinu v amerických dolároch na najpopulárnejšej virtuálnej burze Mt. Gox pohybovala okolo úrovne 50 dolárov. Od osemnásteho marca, kedy sa na Cypre zatvorili banky, začala cena bitcoinov prudko stúpať a v posledných dňoch presiahla hranicu sto dolárov. V obehu sa momentálne pohybuje približne 11 miliónov virtuálnych mincí, čo celkovú hodnotu meny v dolároch stanovuje približne na 1,1 miliardy dolárov.

Celková hodnota bitcoinov v obehu tak prekročila hodnotu mien niektorých drobných štátov ako napríklad Gambia či Libéria a blíži sa celkovej hodnote meny Maledív.

Rast hodnoty zdanlivo priamo súvisí so situáciou na Cypre, kedy obchodníci v dňoch nasledujúcich po zatvorení cyperských bánk zaznamenali nárast objemu obchodov s bitcoinom aj prudké zvýšenie jeho ceny. Na hodnotu mincí však vplývajú aj ďalšie faktory. Virtuálne mince začína prijímať čoraz viac legitímnych obchodníkov, medzi inými aj stránky Wordpress či Reddit.

V novembri mena prelomila technologickú hranicu, pri ktorej sa výrazne spomaľuje vytváranie nových mincí v systéme, čo má na ich hodnotu podobný efekt, ako by malo zatvorenie polovice zlatých baní na cenu zlata. Súčasný nárast ceny mincí tak podľa obchodníkov môže byť kombináciou dospievania meny a narastajúcej nedôvery voči tradičným inštitúciám.

Paradoxom celej situácie je, že decentralizované bitcoiny nie sú na rozdiel od zlata či platiny kryté žiadnym fyzickým predmetom ani výkonom ekonomiky, ktorý teoreticky kryje tradičné moderné meny. Jediným zdrojom hodnoty v systéme je dôvera v jeho hodnotu, čo podáva ponuré svedectvo o stave svetovej ekonomiky. Viere v banky a politikov začína čoraz úspešnejšie konkurovať viera v tri roky starý virtuálny  systém bez centrálnej kontroly, ktorého zakladateľ ostáva dodnes anonymný.

Ilustračné foto na titulke - Casascius