Bitcoin sa prudko posilnil po tom, čo ho Salvádor v stredu (9. 6.) schválil za oficiálne platidlo. Neskôr prišiel o časť ziskov a vo štvrtok okolo desiatej predpoludním SELČ sa podľa CoinMarketCap predával s plusom (v priebehu 24 hodín) 8,35 percenta po 36 768,79 dolárov.

Bitcoin.
Neprehliadnite

Salvádor je prvou krajinou, kde sa bitcoin stane oficiálnym platidlom

Salvádor je prvou krajinou, kde sa bitcoin stane oficiálnym platidlom. Salvádorskí zákonodarcovia v stredu schválili príslušný takzvaný bitcoinový zákon. Napríklad ceny sa teraz môžu zobrazovať v bitcoinoch a dane sa môžu platiť touto virtuálnou menou.

Fanúšikovia bitcoinu, ktorí vždy tvrdili, že je životaschopnou alternatívou k takzvaným fiat menám, privítali krok Salvádora. Krajina uzavrela partnerstvo so spoločnosťou Strike, ktorá ponúka digitálne peňaženky, aby vybudovala modernú finančnú infraštruktúru za použitia bitcoinovej technológie. Posilnili sa aj ďalšie kryptomeny ako ethereum alebo XRP, aj keď podstatne menej. Ethereum sa obchodovalo s plusom necelé dve percentá po 2543,89 dolárov.

Bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin nad zlato? Čo sa viac oplatí pri rastúcej inflácii

 

Cena bitcoinu od začiatku roka prudko kolíše. V apríli sa dostala na nový rekord takmer 65-tisíc dolárov. V polovici mája sa dostala pod veľký tlak a padla takmer na 30-tisíc dolárov. Táto volatilita je jedným z argumentov, prečo jeho kritici tvrdia, že nie je vhodný na to, aby sa stal skutočnou menou. Experti teraz budú pozorne sledovať, akým spôsobom môže bitcoin fungovať ako platobný prostriedok v rámci celej krajiny.