Bitcoin v pondelok ráno klesol o 11,1 percenta na 9855 USD, čo bola jeho najnižšia hodnota od 2. júla. Politici a finančné regulačné úrady na celom svete vyzvali na preskúmanie a kontrolu libry, ktorá vyvoláva celú škálu obáv - od ochrany spotrebiteľov a ich súkromia až po potenciálne systémové riziká vzhľadom na globálny dosah Facebooku, giganta medzi sociálnymi médiami.

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň kritizoval bitcoin, libru i ďalšie digitálne meny. A vyzval, aby firmy s nimi spojené požiadali o bankové práva a podriadili sa americkým a globálnym predpisom.

Bitcoin, ktorý pôvodne nereagoval na Trumpove poznámky, prudko klesol po tom, čo šéf americkej centrálnej banky Fed Jerome Powell vyzval na zastavenie projektu libry, kým sa nevyriešia obavy o súkromie a z prania špinavých peňazí.

Postoje oboch amerických predstaviteľov tak zvýšili riziko, že USA sa v prípade libry pokúsia nejakým spôsobom zasiahnuť, domnievajú sa analytici.

Facebooková libra čelí stále silnejšiemu odporu. Už je proti nej Trump aj Powell

Fakt, že libra priťahuje čoraz väčšiu pozornosť, podčiarkli kroky japonských úradov. Tie už vytvorili pracovnú skupinu, ktorá sa má zaoberať možným vplyvom libry na menovú politiku a finančnú reguláciu.

Predstaviteľ Európskej centrálnej banky Benoit Coeure má predniesť predbežnú správu na túto tému na stretnutí ministrov financií skupiny G7 tento týždeň v Chantilly, severne od Paríža.