Po neslávnom začiatku roka kryptomeny zažili prvý februárový týždeň začiatok sľubného oživenia. Globálna trhová kapitalizácia kryptomien vzrástla o 10 percent a dosiahla 1,9 bilióna dolárov. 

Trhová kapitalizácia kryptomien
Zdroj: tradingview
Trhová kapitalizácia kryptomien

 

Dvaja lídri na trhu zaznamenali tento týždeň pozoruhodné zisky. Bitcoin prekonal hranicu 40-tisíc dolárov. Najpopulárnejšia kryptomena na svete vzrástla za ostatný týždeň o 8,8 percenta a momentálne sa obchoduje za 41 600 dolárov.

Rast bitcoinu však zatienila druhá najväčšia kryptomenta Ethereum, ktorá tento týždeň vzrástla o 16 percent a obchoduje sa za 3 015 dolárov.

Prudší rast kryptomien niektorí analytici skôr pripisujú rastu technologických akcií z posledných dní.

Tieto synchronizované pohyby ukázali, ako sa bitcoin stáva oveľa viac mainstreamovým investičným aktívom.

Plazivá kryptoizácia

Finančný poradca Medzinárodného menového fondu, Tobias Adrian, varoval pred plazivou „kryptoizáciou“, čo je jeho termín pre prechod kryptomien do hlavného finančného prúdu. Vysoký predstaviteľ fondu uviedol, že „opatrenia na riadenie toku kapitálu bude potrebné doladiť“.

Adrian zdôraznil niektoré riziká, ktorým čelíme: „Kryptomeny sa používajú na vyberanie peňazí z krajín, ktoré sú niektorými externými investormi považované za nestabilné.“

Poznamenal, že bitcoin teraz vykazuje silnú koreláciu s tradičnými finančnými trhmi: „Korelácia medzi krypto a akciovými trhmi silne stúpa.

Kryptomeny sú teraz veľmi úzko späté s tým, čo sa deje v akciách. Nemôžeme to len tak zamietnuť."

Americká investičná banka JP Morgan poslala investorom správu, v ktorej varovala, že bitcoin je stále príliš cenovo nestabilný na masové inštitucionálne prijatie.

Firemné nákupy

Portál Coindesk upozornil, že malý podiel na posilnení ceny BTC mohla mať aj spoločnosť Marathon Digital holdings, ktorá oznámila, že zvýšila počet držaných bitcoinov na 8595 bitcoinov (cca 338 miliónov dolárov).

Laurent Kssis, odborník na ETF fondy a riaditeľ CEC Capital to okomentoval ako “mamutie navýšenie pozície“ adodal: ,,Myslím si, že to mohlo prispieť k tlaku ceny bitcoinu nahor.”

Ďalšie dôležité správy

Bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin môže v roku 2024 čakať výrazný nárast hodnoty