Najznámejšia kryptomentika bitcoin klesla v druhom štvrťroku o 58 percent, čo je najhorší kvartálny prepad od roku 2011. V júni sa potom cena bitcoinu prepadla o rekordných 38 percent. Celý trh s kryptomeny sa v druhom štvrťroku znížil približne o 1,2 bilióna dolárov, uviedol spravodajský server CNBC.

Chaos na kryptotrhu

Na trh s kryptomeny teraz má nepriaznivé dopady päť udalostí - makroekonomické problémy, kolaps stablecoinu terraUSD, pád fondu Three Arrows Capital a potom aj problémy kryptoúverovej spoločnosti Celsius Network a burzy CoinFlex.

Kvôli chaosu na trhu s kryptomeny firmy z odvetvia oznámili prepúšťanie. Odvetvie tiež smeruje ku konsolidácii prostredníctvom akvizícií.

Novo bude mať zrejme na trh s kryptoaktívami vplyv aj dohoda medzi zástupcami Európskeho parlamentu a štátov EÚ na zákone o trhoch s kryptoaktívami. Podľa dohody budú kryptomeny na vydávanie a predaj digitálnych mien v EÚ potrebovať licenciu a záruky pre zákazníkov.

Americká centrálna banka (Fed) vo kvartáli v rámci boja proti vysokej inflácii dvakrát výrazne zvýšila základný úrok. To vyvolalo obavy z recesie v USA i v ďalších krajinách, a zasiahlo tiež akcie na čele s rýchlo rastúcimi technologickými titulmi. Pohyb kurzu bitcoinu zvyčajne kopíruje pohyb amerických akciových trhov. Výpredaj akcií tak mal dopad aj na bitcoin a trh s kryptomeny, pretože investori sa vo všeobecnosti zbavovali rizikových aktív.

Vplyv kolapsu

Trh s kryptomeny v minulom štvrťroku tvrdo zasiahol kolaps algoritmického stablecoinu terraUSD a sesterskej meny luna, ktorý vyvolal šok v celom odvetví. Stablecoin je kryptografia viazaná na reálne aktívum, v prípade terraUSD to mal byť americký dolár. Stablecoin TerraUSD ale nebol krytý reálnymi aktívami, riadil sa algoritmom a tento systém zlyhal.

Krach terraUSD a luny mal dopad hlavne na spoločnosť Three Arrows Capital, jeden z najvýznamnejších hedgeových fondov zameraných na kryptomeny. Informovaný zdroj tento týždeň serveru CNBC povedal, že spoločnosť sa dostala do likvidácie.

Úroky, dlhy a opäť úroky

V júni pozastavila výbery pre zákazníkov kryptoúverová spoločnosť Celsius, ktorá ponúkala užívateľom výnos vyše 18 percent, ak si u nej uloží kryptomeny. Tie potom firma požičiavala hráčom na kryptomienom trhu, ktorí boli ochotní zaplatiť vysoký úrok za požičanie peňazí. Prepad cien však poukázal na slabiny systému. Celsius tento týždeň na blogu uviedol, že podniká dôležité kroky na zachovanie a ochranu aktív a že skúma možnosti, ktoré má k dispozícii.

Kryptografická burza CoinFlex minulý mesiac zastavila svojim zákazníkom výbery s odvolaním sa na extrémne podmienky na trhu a účet zákazníka, ktorý sa dostal do záporných hodnôt. Burza tvrdí, že zákazník, ktorým je vysokopostavený kryptoinvestor Roger Ver, jej dlhuje 47 miliónov dolárov. Ver to však popiera. Burza CoinFlex vydala novú menu nazvanú recovery value USD, skrátene rvUSD, aby získala 47 miliónov dolárov a mohla obnoviť výbery pre zákazníkov. Investorom, ktorí sú ochotní túto digitálnu mincu kúpiť a držať, ponúka úrok až 20 percent.

Ďalšie dôležité správy

bitcoin
Neprehliadnite

Ekonómovia o bitcoine: Nekupujte ho, je to bublina, nákazlivá choroba, padne o 40 percent