Cena bitcoinu v piatok prvýkrát za 6 mesiacov prekonala hranicu 60-tisíc dolárov (51 715,22 eura) a blíži sa k rekordnému maximu. Obchodníci totiž veria, že americký regulátor schváli spustenie prvého fondu obchodovaného na burze (ETF) pre bitcoin v USA. Takýto krok by podporil širšiu akceptáciu digitálnych aktív.

Najväčšia a najznámejšia kryptomena si v piatok pripísala až 4,5 percenta a jej cena sa dostala najvyššie od 17. apríla. Bitcoin neskôr prišiel o časť ziskov a podľa CoinMarketCap sa tesne pod 11.00 h SELČ obchodoval s plusom 2,53 percenta po 58 873,21 dolára. Od 20. septembra jeho hodnota stúpla takmer o polovicu a blíži sa k historickému maximu 64 895 dolárov.

Obchodovanie s fondom ETF

Americká Komisia pre cenné papiere (SEC) sa podľa agentúry Bloomberg chystá budúci týždeň povoliť obchodovanie s prvým americkým fondom ETF naviazaným na futures na bitcoiny.

Vzostup kurzu bitcoin nad 59-tisíc dolárov nebol náhodný a dlhodobí investori už bitcoin dlhšiu dobu hromadia, uviedol vedúci výskumu a stratégie na ázijskej kryptomenovdj burze AAX Ben Caselin. „Všeobecne sa predpokladá, že vo štvrtom štvrťroku vývoj v USA okolo ETF zameraného na bitcoiny významne pokročí," konštatoval.

Bitcoin
Neprehliadnite

Cena bitcoinu rastie, prvýkrát od mája prekročila 58-tisíc dolárov

O registráciu požiadalo viacero správcov

K piatkovému spevneniu kryptomeny prispel tiež osvetový tweet SEC. „Pred investíciou do fondu, ktorý drží futures na bitcoiny, sa uistite, že ste starostlivo zvážili potenciálne riziká a prínosy," uviedol regulátor na sociálnej sieti.

Analytici zdôvodňujú rast ceny bitcoinu radom faktorov, napríklad poklesom obáv z krokov regulačných úradov proti kryptomenám. 

V Spojených štátoch požiadalo o registráciu ETF viazaných na bitcoin niekoľko správcov fondov, napríklad VanEck Bitcoin Trust, ProShares, Invesco, Valkyrie či Galaxy Digital Funds. V Kanade a v Európe už sa s takýmito nástrojmi od tohto roku obchoduje.