Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech, ktorá vyrába jednu z vakcín proti koronavírusu, v pondelok oznámila, že otvorí nový výrobný závod v Singapure. Výstavba výrobného závodu a regionálnej pobočky tejto spoločnosti v Singapure sa začne tento rok, pričom prevádzka by tam mohla byť spustená do roku 2023, píše sa vo vyhlásení BioNTechu.

KK25 Puurs - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová hovorí počas návštevy farmaceutickej spoločnosti Pfizer v belgickom meste Puurs 23. apríla 2021. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen makes a statement during an official visit to the Pfizer pharmaceutical company in Puurs, Belgium, Friday, April 23, 2021. (John Thys, Pool via AP)
Neprehliadnite

EÚ uzavrela dohodu s Pfizer/BionTECH o dodaní 1,8 miliardy dávok vakcíny

Otvorenie závodu v Singapure „zvýši celkovú (výrobnú) kapacitu" spoločnosti a „zvýši našu schopnosť vyrábať a dodávať naše mRNA vakcíny... ľuďom na celom svete," uviedol výkonný riaditeľ BioNTechu Ugur Šahin. Vakcíny od BioNTechu sú navrhnuté tak, aby obsahovali tzv. mediátorovú ribonukleovú kyselinu (messanger RNA = mRNA). Tá obsahuje akýsi „návod" na výrobu tzv. hrotovej bielkoviny (spike protein), ktorá sa nachádza v „lúčikoch" vychádzajúcich z tela koronavírusu SARS-CoV-2.

Táto mediátorová RNA je súčasťou očkovacej látky a slúži na to, aby imunitný systém vírus rozpoznal po tom, ako sa dostane do tela. Na rovnakom princípe funguje aj vakcína od americkej spoločnosti Moderna. Koronavírusová vakcína, ktorú BioNTech vyrába v spolupráci s americkou firmou Pfizer, sa vlani stala prvou očkovacou látkou schválenou západnými krajinami. Americko-nemecké konzorcium Pfizer-BioNTech v súčasnosti svoju vakcínu dodáva do viac ako 90 štátov. Očakáva sa, že do konca tohto roka svoju výrobu zvýši na tri miliardy dávok.