Koaličná SaS podáva trestné oznámenie pre bilbordy mimoparlamentnej ĽSNS, na ktorých píše, že vakcíny proti ochoreniu covid-19 obsahujú bunky z ľudských plodov.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informovala šéfka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) spolu s kolegami z klubu Alojzom Baránikom a Jánom Benčíkom.

Šírenie poplašnej správy?

Trestné oznámenia podali pre podozrenia zo šírenia poplašnej správy.

Bittó Cigániková považuje konanie ĽSNS za odsúdeniahodné, pretože očkovaní podľa nej pomáhajú spoločnosti. „Buď veci nerozumejú a neoverili si informácie, alebo veľmi dobre rozumejú, že klamú, a robia to s cieľom zastrašiť ľudí a odradiť ich od očkovania,“ vyhlásila.

Slová pápeža Františka

ĽSNS na bilbordoch hlási, že vakcína proti „korone“ obsahuje bunky z potratených detí. Podľa Bittó Cigánikovej to nie je pravda. „Vektorová vakcína obsahuje živý vírus, ktorý je rozmnožovaný na ľudských bunkách, ale je absolútna nepravda, že samotná vakcína obsahuje tieto bunky,“ uviedla.

Poslankyňa sa odvoláva okrem odborníkov aj na slová pápeža Františka, ktorý hovorí, že očkovanie je aktom lásky a na slová biskupov, že vakcíny sú eticky v poriadku.

Šéf Moderny Stéphane Bancel
Neprehliadnite

Vakcíny budú oproti omikronu zrejme zaberať menej, predpovedá šéf Moderny

Predmetom trestného oznámenia je podľa Baránika preveriť, či došlo k podávaniu klamlivej informácie a informácie, ktorá je schopná vyvolať vážne nebezpečenstvo znepokojenia medzi ľuďmi.

Podpredseda ĽSNS a poslanec Martin Beluský pre TASR reagoval, že pre SaS je typické, že nepohodlné názory chce postihovať trestnými oznámeniami. „Viac sa vyjadríme v samotnom procese,“ doplnil.