Čínske úrady v súvislosti s novým vírusom pristúpili k uzatvoreniu najmenej ôsmich miest. Zrušili aj časti programu pri príležitosti čínskeho Nového roka.

Tieto opatrenia prijali v snahe zamedziť ďalšiemu šíreniu vírusu. Predchádzajúca oficiálna bilancia zverejnená vo štvrtok hovorila o 18 mŕtvych a 664 nakazených.

Nový, doteraz neznámy vírus spôsobujúci zápal pľúc, sa prenáša z človeka na človeka. Predpokladaným zdrojom nákazy je trhovisko s plodmi mora v stredočínskom meste Wu-chan, odkiaľ sa rozšírila aj do viacerých ďalších ázijských krajín.

Nový druh koronavírusu pochádza z toho istého rodu ako pôvodca ochorenia SARS, ktorému v rokoch 2002 a 2003 podľahlo takmer 650 ľudí po celej pevninskej Číne a v Hongkongu.

Milióny ľudí v izolácii

V uzavretých zónach sa celkovo nachádza zhruba 25 miliónov ľudí. 

Prvý prípad úmrtia evidujú už aj mimo provincie Chu-pej, z ktorej sa vírus šíri. Ochoreniu podľahol 80-ročný muž v provincii Che-pej ležiacej neďaleko Pekingu, ktorý sa nedávno vrátil z oblasti nákazy.

Úrady uzavreli už najmenej šesť miest v provincii Chu-Pej: predpokladané epicentrum nákazy Wu-chan, a tiež okolité mestá E-čou, Chuang-kang, Čch'-pi, Čchien-ťiang, Č'-ťiang, Ťing-men a Sien-tchao.

V ďalšom meste Chuang-š' zastavili hromadnú dopravu a uzavreli most. V meste Wu-chan musia ľudia na ulici povinne nosiť rúška na tvári, nepremáva mestská doprava a polícia vykonáva kontroly vozidiel. Prevažná väčšina prípadov bola potvrdená práve vo Wu-chane alebo v jeho okolí.

Bilancia obetí vírusu v Číne rastie. Uzavreli už 8 miest

Koronavírus Čína Zdroj: Getty Images

Úrady v pohotovosti

Opatrenia proti šíreniu vírusu sa prijímajú aj v iných oblastiach Číny. V hlavnom meste Peking boli zrušené všetky veľké verejné podujatia vrátane mnohých udalostí spojených s oslavami čínskeho Nového roka. Od soboty bude až do odvolania uzavreté tzv. Zakázané mesto, palácový komplex v centre čínskej metropoly.

Presná príčina však zatiaľ zistená nebola. Prípady nákazy novým vírusom už okrem Číny (vrátane Hongkongu a Macaa) hlásia aj Filipíny, Japonsko, Južná Kórea, Saudská Arábia, Singapur, Thajsko, Taiwan i Spojené štáty.

Mnohé krajiny zaviedli kontroly cestujúcich prichádzajúcich z Číny, aby zachytili prípadné symptómy vírusu, ktorý spôsobuje horúčku, kašeľ, dýchacie ťažkosti a zápal pľúc.

Nový druh koronavírusu pochádza z toho istého rodu ako pôvodca ochorenia SARS, ktorému v rokoch 2002 a 2003 podľahlo takmer 650 ľudí po celej pevninskej Číne a v Hongkongu.