Ženy oblečené v bielom, mnohé s deťmi v rukách či držiac kvety, vyšli v stredu do ulíc v centre bieloruskej metropoly Minsk a dožadovali sa svojho práva na slobodu prejavu. Informovali tom o viaceré spravodajské kanály na sociálnych sieťach.

V okrajových častiach Minska i ďalších bieloruských miest ľudia vytvárajú na uliciach živé reťaze na protest proti policajnej brutalite a masovému zatýkaniu účastníkov zhromaždení, ktoré sa začali po nedeľných prezidentských voľbách.

EBE 27 Minsk - Na snímke zľava ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a bieloruský prezident Alexandr Lukašenko počas stretnutia v Minsku 19. júna 2020. FOTO TASR/AP
In this handout photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, left, shakes hands with Belarusian President Alexander Lukashenko in Minsk, Belarus, Friday, June 19, 2020.The president of Belarus said Friday that his government thwarted a foreign-inspired plot to destabilize
Neprehliadnite

Sankcie Európskej Únie na Bielorusko by mohli posilniť ruský vplyv v krajine

Protestné zhromaždenia podporili v stredu aj Bielorusi žijúci v rôznych mestách USA, napríklad v Chicagu. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v stredu počas návštevy Prahy vyhlásil, že „Bielorusi by mali dostať slobody, o ktoré žiadajú“. „Žiadame, aby boli nenásilní demonštranti pod ochranou, nie terčom útoku,“ zdôraznil Pompeo.

Apeloval tiež na bieloruské silové zložky, aby nepoužívali násilie voči demonštrantom, ktorí sa od nedele schádzajú v uliciach bieloruských miest, kde protestujú proti výsledkov prezidentských volieb. Považujú ich totiž za zmanipulované.

Internetové služby sa zlepšili

Britský denník The Guardian v stredu napísal, že internetové služby v Bielorusku sa po takmer trojdňovom výpadku zlepšili. Prístup na internet bol podľa denníka zrejme obmedzený v snahe potlačiť protesty proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi alebo zabrániť ich zvolaniu. Noviny poznamenali, že v Európe je podobný prístup vlády zriedkavý.

Masové protestné akcie sa v Bielorusku začali 9. augusta po prezidentských voľbách, ktoré podľa ústrednej volebnej komisie so ziskom 80,08 percenta hlasov vyhrala súčasná hlava štátu Alexandr Lukašenko.

Protesty úrady nepovolili. Bezpečnostné zložky sa davy ľudí snažia rozohnať pomocou slzného plynu, omračujúcich a zábleskových granátov či streľbou gumenými projektilmi. Okrem Minska, kde sa v stredu v uliciach opäť objavila vojenská a policajná technika, je situácia výrazne napätá aj v meste Brest.

Podľa údajov bieloruského ministerstva vnútra bolo za tri dni protestov zadržaných okolo 6-tisíc ľudí. Niekoľko stoviek osôb, demonštrantov i policajtov, utrpelo zranenia.