Náčelník generálneho štábu bieloruskej armády Viktor Gulevič uviedol, že Bielorusko sa neplánuje zapojiť do ruskej invázie na Ukrajine. Zároveň však oznámil, že bieloruská armáda vysiela na hranice päť práporových taktických skupín. Tie majú vystriedať jednotky, ktoré sa tam nachádzajú už dlhšie. 

„Chcem zdôrazniť, že presun jednotiek nie je v žiadnom prípade spojený s prípravami, predovšetkým nie s účasťou našich vojakov v špeciálnej vojenskej operácii na území Ukrajiny," uviedol Gulevič.

Informácie sa nepotvrdili

Popredný predstaviteľ ukrajinskej armády totiž v piatok varoval Bielorusko, aby neposielalo na Ukrajinu svojich vojakov po tom, ako vypukli obavy z toho, že Bielorusko sa v priebehu niekoľkých hodín plánuje pridať k útoku na Ukrajinu.

Ruská armáda totiž pri útoku na Ukrajinu využíva aj územie Bieloruska, odkiaľ prichádzajú na Ukrajinu ruské jednotky, či bojové lietadlá, píše Guardian. Bieloruské jednotky sa však do bojov na Ukrajine doposiaľ nezapojili.

Ostreľovali bieloruské dediny

Obavy z toho, že sa Bielorusko v piatok večer pripojí k ruskej ofenzíve vznikli po tom, ako Ukrajina obvinila Rusko z toho, že jeho stíhačky ostreľujú z územia Ukrajiny bieloruské pohraničné dediny, aby tak získali zámienku, na základe ktorej by Bielorusko vyslalo na Ukrajinu svojich vojakov.

K tomuto incidentu malo podľa Ukrajiny prísť v čase, keď sa v Moskve konalo stretnutie ruského a bieloruského prezidenta Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka.

Ďalšie dôležité správy

WA 6 Homeľ - Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov počas mierových rozhovorov medzi ruskou a ukrajinskou delegáciou v Homeľskej oblasti v blízkosti bielorusko-ukrajinskej hranice v pondelok 28. februára 2022. FOTO TASR/AP

Ukrainian Minister of Defense Oleksii Reznikov attends peace talks with the Russian delegation in the Gomel region, Belarus, Monday, Feb. 28, 2022. The Russian and Ukrainian delegations have met for their first talks today. The meeting is taking place in Gomel region on t
Neprehliadnite

Rusko plánuje falošnými útokmi zatiahnuť Bielorusko do vojny proti Ukrajine, tvrdí Kyjev