Oznámil to v utorok náčelník bieloruského generálneho štábu Viktor Gulevič. TASR informácie prevzala od agentúry Reuters, ktorá upozornila, že oznámenie o rozmiestnení síl prišlo krátko po tom, ako autoritársky prezident Alexandr Lukašenko hovoril o úlohe rakiet ruskej výroby pri posilňovaní obrany krajiny.

Slúžiť má ako odrazový mostík

„Spojené štáty a ich spojenci pokračujú v budovaní svojej vojenskej prítomnosti na štátnych hraniciach Bieloruskej republiky," vyhlásil Gulevič.

„Toto zoskupenie sa za uplynulých šesť mesiacov viac ako zdvojnásobilo v kvantite aj kvalite," dodal generál bez poskytnutia dôkazov. Zároveň dodal, že armáda z tohto dôvodu rozmiestňuje protivzdušnú obranu, delostrelectvo a raketové jednotky na cvičenia na západe Bieloruska.

Minsk sa podľa Reuters už mesiace sťažuje, že štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) zhromažďujú vojakov v blízkosti bieloruských hraníc. Poľsko, Litva a Lotyšsko v reakcii na tvrdenia Bieloruska zvýšili počet aj intenzitu vojenských cvičení.

Minsk, ktorý je blízkym spojencom Moskvy, v marci vyhlásil, že jeho ozbrojené sily sa nezúčastňujú na ruskej „špeciálnej operácii" na Ukrajine. Krajina však podľa Reuters „poslúžila ako odrazový mostík" pre Rusko na vyslanie tisícov vojakov.

Obvinil západné elity

Bieloruský prezident Lukašenko v utorok uviedol, že Moskva súhlasila s tým, že pomôže Minsku vyrábať rakety podobné typu Iskander, ktoré Rusi používajú na Ukrajine, a že chce, aby Bielorusko pokračovalo v používaní raketových systémov S-300 a S-400.

„Sme realisti, chápeme, že NATO nedokážeme poraziť. Môžeme však spôsobiť škody najmä tým územiam, z ktorých na nás budú útočiť," povedal Lukašenko. Prezident ešte v pondelok obvinil Západ z toho, že je vo vojne s Ruskom. Lukašenko zároveň obvinil „západné elity" z vyzdvihovania nacizmu.

Ďalšie dôležité správy

Rozhovor s Lukašenkom
Neprehliadnite

Poľsko zatiaľ dokončilo trvalé oplotenie na 60 kilometroch hranice s Bieloruskom