Bieloruské ministerstvo vnútra vo svojom vyhlásení potvrdilo, že na rozohnanie davu jeden z príslušníkov polície vystrelil do vzduchu zo vzduchovej pištole. Došlo k tomu v situácii, keď polícia prikročila k zadržiavaniu niektorých účastníkov Pochodu víťazov, čomu sa ich asi stovka aktivistov pokúsila zabrániť. K zraneniam či obetiam pri tejto potýčke podľa ministerstva nedošlo.

Ministerstvo súčasne poprelo informácie, že polícia proti demonštrantom zasahovala zábleskovými granátmi. Podľa agentúry TASS polícia na rozhnanie davu v niektorých sektoroch použila slzotvorný plyn. Podľa Interfaxu sa v nedeľu na úradmi nepovolenom pochode opäť zúčastnilo viac ako 150 tisíc ľudí. Podľa spravodajského portálu TUT.by pochod nemal pevne stanovenú trasu a do centra Minska sa vydalo niekoľko kolón z rôznych častí mesta.

Jedna z nich dorazila aj do štvrti Drazdy, kde majú domy vysoko postavení vládni úradníci, aj tam došlo k potýčkam demonštrantov s políciou. V tejto štvrti sa nachádza aj jedna z rezidencii prezidenta Alexandra Lukašenka, ako aj šéfka ústrednej volebnej komisie Lidzija Jarmošynová. Spravodajský portál TUT.by informoval, že v uliciach centra Minska boli v nedeľu opäť zátarasy, odstavená vojenská technika, pripravené boli aj vodné delá, ako aj autá na rozptýlenie davu. V uliciach hliadkovali policajti v uniformách i civile, so zakrytými tvárami. Stanice metra a obchodné centrá v strede mesta boli zavreté. V deň akcie, nazvanej Pochod víťazov, boli v meste problémy s pripojením na internet.

JB 26 Brusel - Český premiér Andrej Babiš stojí na značení fyzického odstupu počas príchodu na dvojdňový summit EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 17. júla 2020. Hlavnou témou samitu budú rokovania o pláne obnovy v reakcii na krízu spôsobenú pandémiou ochorenia COVID-19 a o novom dlhodobom rozpočte EÚ. FOTO TASR/AP  

Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis stands on a physical distancing marker as he makes a statement on arrival for an EU summit at the European Council building in Brussel
Neprehliadnite

Český premiér Babiš odmietol stretnutie premiérov V4 s bieloruskou opozíciou

Protestné zhromaždenia sa v nedeľu konali aj v iných mestách Bieloruska. Koordinačná rada bieloruskej opozície ešte v nedeľu odsúdila použitie sily proti demonštrantom a pranierovala aj predstaviteľov bezpečnostných síl, ktorí proti demonštrantom zasahujú anonymne - oblečení v uniforme, ale bez identifikačných znakov a so zakrytou tvárou alebo v civilnom oblečení. Prezident Lukašenko sa v pondelok v ruskom čiernomorskom letovisku Soči stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Pôjde o ich prvé osobné stretnutie od začiatku protestov v Bielorusku, ktoré tam vypukli po prezidentských voľbách z 9. augusta.

Napriek tomu, že Lukašenko počas predvolebnej kampane používal protiruskú rétoriku, po voľbách ho Putin podporil. Zablahoželal mu k víťazstvu vo voľbách a sľúbil, že v prípade potreby pošle ako posilu ruských policajtov. Podľa zdrojov agentúry Bloomberg Moskva vníma Lukašenka ako nespoľahlivého partnera, ale keďže nechce, aby v Bielorusku zvíťazili pouličné protesty, bude ho aj naďalej podporovať a presadzovať postupný presun moci.