„Ak by niekto chcel rozbiť Bielorusko na jednotlivé oblasti a prinútiť nás, aby sme sa stali poddanými Ruska, to sa nikdy nestane,“ zdôraznil.

A. Lukašenko obvinil Moskvu z pokusu „včleniť“ Bielorusko do Ruska za použitia vplyvu v ropnom priemysle a sfére ťažby zemného plynu. „Rozumiem náznakom Moskvy, ktorá hovorí ‚Dobre, zoberte si našu ropu, ale zničte svoju štátnosť a staňte sa súčasťou Ruska‘. Vydierať či pokorovať Bielorusko nemá zmysel,“ povedal.

A. Lukašenko tiež skritizoval ruské médiá za to, že prezentujú prozápadné vedenie Ukrajiny ako nepriateľa. „Viem, že Ukrajinci nie sú nepriatelia. Nie sú takí zlí, ako ich prezentujete na svojich televíznych staniciach. Je čas zastaviť to, nikto už tomu neverí,“ prízvukoval bieloruský prezident.

Bielorusko a Rusko sú zjednotené vo Zväzovom štáte Ruska a Bieloruska (SGRB), ktorý však zväčša existuje iba na papieri. Ich armády majú úzke väzby, hoci A. Lukašenko odoláva úsiliu Ruska o posilnenie svojej vojenskej prítomnosti v Bielorusku, ktoré leží medzi Ruskom a štátmi NATO.

Bielorusko je členom Eurázijskej ekonomickej únie (EAEU) a Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO), regionálnych zoskupení, ktoré podľa pozorovateľov používa ruský prezident Vladimir Putin na posilňovanie vplyvu Moskvy v postsovietskych krajinách a kontrovanie Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.