Bielorusi sa postavia na silný odpor, ak Minsk zatiahne krajinu do plnej účasti na vojne Moskvy proti Ukrajine. Vyhlásila to tamojšia opozičná líderka Sviatlana Cichanovská.

Neuznávajú ho za legitímneho prezidenta

„Naše partizánske hnutie to bude sabotovať. Rozkazy budú odmietnuté, alebo sa bieloruskí vojaci okamžite vzdajú," povedala Cichanovská, ktorú v pondelok citovala tlačová agentúra DPA. Stalo sa tak dva roky po sporných prezidentských voľbách, ktoré viedli v Bielorusku k masovým protestom.

Rusko podľa Cichanovskej pravdepodobne počítalo s Bieloruskom ako s „predmostím" pre útok na Ukrajinu už v období zmanipulovaných volieb, ktoré udržali pri moci Alexandra Lukašenka.

Európska únia a Spojené štáty ho preto neuznávajú za legitímneho prezidenta. Rozsiahle demonštrácie, Lukašenko potlačil masívnym zásahom ozbrojených zložiek proti prodemokratickej opozícii, ochrancom ľudských práv, odborom a nezávislým novinárom.

„Lukašenko je kolaborant. Zatiahol Bielorusko do tejto vojny, a aby ho Moskva udržala pri moci, robí teraz všetko, čo sa od neho žiada," povedala Cichanovská.

Nástupné územie pre útok

Bielorusko sa doteraz k vojne Ruska proti Ukrajine oficiálne nepridalo. Krátko po začiatku invázie vo februári však Lukašenko priznal, že z bieloruského územia boli cez hranice smerom na Ukrajinu vypálené ruské rakety.

Bielorusko tiež ruským vojskám poslúžili ako nástupné územie pre útok.

Ďalšie dôležité správy

WA 4 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (vpravo) si podávajú ruky počas stretnutia v ruskom čiernomorskom letovisku Soči v pondelok 23. mája 2022. FOTO TASR/AP 
 

Russian President Vladimir Putin, left, and Belarusian President Alexander Lukashenko greet each other during their meeting at the Bocharov Ruchei residence in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Monday, May 23, 2022. (Ramil Sitdikov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko a Bielorusko plánujú ďalšie spoločné cvičenie, ktoré vraj nesúvisí s inváziou na Ukrajine