Prezident Joe Biden má podľa prieskumu RealClearPolitics po 100 dňoch vo funkcii podporu 53 percent Američanov. To je o 12 percentuálnych bodov viac, ako mal 100 dní po nástupe do úradu predchádzajúcej prezident Donald Trump - ale aj tak je to druhá najnižšia podpora pre akéhokoľvek prezidenta USA po roku 1945. V komentári nazvanom ,,Joe Biden je muž za šesť biliónov dolárov" to k plánovaným výdavkom súčasného prezidenta napísal komentátor ekonomického denníka The Wall Street Journal (WSJ) Karl Rove.

,,Bidenova administratíva sa ale napriek tomu správa tak, ako keby mala široký mandát na presadenie tej najambicióznejšej ľavicovej agendy v histórii, vrátane masívneho rozšírenia federálnej vlády a neudržateľného zvyšovanie výdavkov," píše autor, ktorý predtým pôsobil v administratíve republikánskeho prezidenta Georgea Busha mladšieho. ,,Tak ohromujúce výdavky na jeho radikálnu agendu znamenajú v roku 2022 príležitosť pre republikánov."

KK3 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí 2. marca 2021 vo Washingtone. Americký prezident Joe Biden v utorok vyhlásil, že Spojené štáty budú mať do konca mája dostatok dávok vakcín na zaočkovanie celej dospelej populácie krajiny. FOTO TASR/AP
President Joe Biden speaks about efforts to combat COVID-19, in the State Dining Room of the White House, Tuesday, March 2, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Prezident USA J. Biden zvýši dane pre firmy na 28 percent

Ako príklad autor uvádza sumu 1,9 bilióna dolárov na boj s pandémiou. Peniaze idú pritom väčšinou do nových programov, ktoré nemajú s koronavírusom nič spoločné. Podobne z 2,3 bilióna dolárov, ktoré chce Biden na infraštruktúru, pôjdu stovky miliárd na výstavbu a opravy ciest, mostov, prístavov, letísk, energetických sietí a širokopásmového internetu - ale skoro 1,5 bilióna dolárov aj na iné veci.

,,Všetky tieto veľkorysosti vyžadujú zvyšovanie daní, ktoré by cez väčšie zdanenie kapitálových výnosov bolo trestom pre úspory, prostredníctvom väčších daní zo zisku by zdevastovalo malé podniky, ktoré zisky odovzdávajú svojim vlastníkom, a zvýšením firemnej dane výrazne nad úroveň zahraničných konkurentov by urobilo americké firmy menej konkurencieschopné," píše autor. Vo svojom komentári tiež upozorňuje na návrhy, ktoré by ,,donútili americkú pracovnú silu k zakladaniu odborov a z federálneho dištriktu okolo Washingtonu by urobili samostatný štát." Poukazuje aj na komisiu, ktorá by skúmala možnosť rozšírenia počtu členov najvyššieho súdu a obmedzila jeho právomoci, keď posudzuje rušenie protiústavných zákonov a exekutívnych príkazov.

Joe Biden
Neprehliadnite

Pre USA a Rusko nastal čas na deeskaláciu, uviedol Biden

Biden vo svojom stredajšom prejave pred Kongresom tiež zverejnil plán výdavkov za 1,8 bilióna dolárov na podporu vzdelávania, rodín a detí. Počíta aj s vysokými čiastkami na podporu systému zdravotnej starostlivosti, ktorú presadil republikánsky prezident Barack Obama, v ktorého administratíve bol Biden viceprezidentom. ,,Tým sa celková čiastka výdavkov, ktoré Biden za prvých 100 dní vo funkcii navrhuje, dostáva na šesť biliónov dolárov," upozorňuje komentátor.

,,A potom je tu ten extravagantný sľub z minulého týždňa na podporu klímy: Spojené štáty do roku 2030 znížia emisie uhlíka viac ako trikrát rýchlejšie, než ich znížili medzi rokmi 2005 a 2019 - zatiaľ čo Čína a India môžu emisie skleníkových plynov ďalej zvyšovať. Nie je teda divu, že pán Biden sa dočkal nadšenej chvály z ľavého krídla Demokratickej strany, vrátane senátorky Elizabeth Warrenovej, senátora Bernieho Sandersa a kongresmanky Alexandrie Ocasiovej-Cortézovej. Ale jeho agresívne progresívna agenda by mohla prezidentovu podporu podkopať a uškodiť jeho strane v kongresových voľbách," uzatvára svoj príspevok komentátor WSJ.