Vláda amerického prezidenta Joea Bidena sa vo februári niekoľkými spôsobmi pokúsila nadviazať kontakt so Severnou Kóreou, okrem iného cez severokórejskú misiu pri OSN. Pchjongjang na americké snahy však doteraz nereagoval. S odvolaním sa na vysoko postaveného činiteľa Bidenovej administratívy o tom informovali agentúra Reuters a televízia CNN.

Aby sme znížili riziko eskalácie, oslovili sme severokórejskú vládu prostredníctvom niekoľkých kanálov," povedal CNN tento zdroj s tým, že sa Washington snažil kontakt nadviazať od polovice februára, okrem iného v New Yorku. „K dnešnému dňu sme od Pchjongjangu nedostali žiadnu odpoveď," doplnil predstaviteľ s tým, že „aktívny dialóg", napriek početným americkým pokusom ho nadviazať, Washington s KĽDR nemá už rok.

Zdroj nespresnil, čoho sa mala americká komunikácia s KĽDR týkať. Povedal však, že vláda podrobila americkú politiku voči KĽDR medzi rezortmi preskúmania. Vyhodnotené pri ňom podľa neho majú byť možnosti, ako reagovať na silnejúcu hrozbu, ktorú Severná Kórea predstavuje pre svojich susedov a širší svet.

Bidenová vláda sa podľa citovaného činiteľa pri preskúmaní spojila s japonskými a juhokórejskými spojencami aj s predstaviteľmi predchádzajúcich amerických vlád, ktorí majú skúsenosti s americkou politikou voči KĽDR, vrátane úradníkov administratívy bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Radikálna politika

Vodca KĽDR Kim Čong-un sa s Trumpom stretol dvakrát, v roku 2018 v Singapure a rok na to vo Vietname. Nedokázali sa však dohodnúť na podmienkach odvolania amerických sankcií a Pchjongjang odvtedy uskutočnil rad skúšok rakiet krátkeho doletu.

Správa o snahe Bidenovej vlády nadviazať kontakt so Severnou Kóreou prichádza v čase, keď americkí zákonodarcovia netrpezlivo čakajú, až prezident spresní detaily svojej politiky voči KĽDR. Podľa informovaných zdrojov by prezident mohol k téme prehovoriť po dokončení preskúmania za niekoľko týždňov.

Joe Biden
Neprehliadnite

Biden ruší prioritné očkovanie, do mája majú mať nárok na vakcínu všetci dospelí

Počas volebnej kampane Biden označil Kima za „gangstra" a povedal, že sa s ním nestretne, kým Severná Kórea neurobí významné kroky v jadrovom odzbrojení.

KĽDR podľa CNN nedávno začala maskovať zariadenia, ktoré podľa amerických spravodajských služieb využíva na uskladnenie jadrových zbraní. Televízia sa pritom odvolala na satelitné snímky, ktoré má k dispozícii.