Administratíva nového amerického prezidenta Joea Bidena od piatka na 100 dní zastaví všetky deportácie z územia Spojených štátov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA. Cieľom tohto opatrenia je zaistiť férový a účinný imigračný systém, ktorý sa bude zameriavať na ochranu národnej bezpečnosti, hraníc a verejnosti, píše sa v dokumente, ktorý v stredu neskoro večer zverejnilo ministerstvo vnútornej bezpečnosti. 

Joe Biden
Neprehliadnite

Biden predstavil nový záchranný balík v hodnote 1,9 bilióna dolárov

Zastavenie deportácií navyše podľa ministerstva umožní „zaistiť, že jeho zdroje sa využijú na reakciu na najnaliehavejšie výzvy, ktorým Spojené štáty čelia". Medzi ne patria napríklad „okamžité operatívne výzvy na juhozápadnej hranici v čase najvážnejšej globálnej krízy verejného zdravia za posledné storočie". Dočasný zákaz deportácií sa netýka osôb podozrivých z terorizmu alebo špionáže či ľudí, ktorí predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Demokrat Joe Biden v stredu, krátko pred prevzatím úradu od Donalda Trumpa naznačil, že chce voči migračnej politike zaujať zásadne odlišný prístup než jeho predchodca. Okrem iného zrušil zákaz vstupu do krajiny pre ľudí z prevažne moslimských krajín a zablokoval i financovanie výstavby múru na hraniciach s Mexikom.