Prezident Spojených štátov Joe Biden dnes uviedol, že uvažuje o zmiernení amerických ciel na čínsky tovar z čias jeho predchodcu Donalda Trumpa. V blízkej dobe chce rokovať so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom, informovala agentúra AP.

Biden nespresnil, kedy by mohol s čínskym prezidentom hovoriť, naznačil však, že sa blíži jeho rozhodnutie o budúcnosti amerických hospodárskych postihov voči Číne. „Stále sa rozhodujem," povedal dnes šéf Bieleho domu novinárom. Poradcovia pre národnú bezpečnosť a ekonomiku teraz dokončujú preskúmanie colnej politiky USA a chystajú sa prezidentovi oznámiť odporúčania.

Prezident Trump v rokoch 2018 a 2019 v rámci obchodnej vojny s Čínou uvalil clá na čínsky dovoz v hodnote stoviek miliárd dolárov. Biden už skôr oznámil, že uvažuje o zrušení časti týchto ciel. To by uvítala Čína, ktorá upozorňuje, že zníženie ciel by obmedzilo náklady amerických spotrebiteľov.

Americká ministerka financií Janet Yellenová nedávno vyzvala na zrušenie časti týchto ciel, čo by mohlo byť súčasťou boja proti inflácii v Spojených štátoch. Ostatní členovia Bidenovej administratívy vrátane obchodnej splnomocnenkyne Katherine Taiovej však v tejto veci vyjadrujú obavy. Krok podľa nich nie je možné vykonať, keď Čína nedodržiava dohody o nákupe amerických výrobkov.

Ďalšie dôležité správy

Americký prezident Joe Biden a čínsky prezident Si Ťin-pching.
Neprehliadnite

Biden opísal Si Ťin-pchingovi následky čínskej podpory Rusku a dôrazne ho upozornil na Taiwan