Chce tak bojovať proti ich rekordným cenám pri čerpacích staniciach a poskytnúť v lete dočasnú úľavu americkým rodinám. Biden to podľa tlačových agentúr povedal počas prejavu v Bielom dome.

„Môžeme cenu znížiť a poskytnúť rodinám aspoň malú úľavu," uviedol prezident.

Vyzval tiež jednotlivé americké štáty, aby dočasne pozastavili svoje dane z pohonných hmôt, ktoré sú často vyššie ako tie federálne. Veľké ropné spoločnosti potom Biden požiadal, aby pri štvrtkovom stretnutí s jeho ministrom energetiky prišli s nápadmi ako obnoviť nevyužité kapacity rafinérií.

Biden a jeho poradcovia o intervencii do ceny benzínu diskutovali celé mesiace. Tlak, aby konali, rástol, pretože rekordne vysoké ceny benzínov znižujú dôveru v prezidenta a teda aj šance demokratov na udržanie väčšiny v Kongrese v novembrových voľbách.

Pozastavenie federálnej dane z benzínu vo výške 18,4 centa za galón (asi 2,8 litra) a dane z nafty 24,4 centa by vyžadovalo súhlas Kongresu. To podľa agentúry Reuters robí Bidenovu výzvu do veľkej miery symbolickou, pretože odpor k zníženiu dane na nulu vyjadrujú zákonodarcovia ako z radov republikánov, tak demokratov, podľa ktorých bude mať na ceny len obmedzený dopad.

Ďalšie dôležité správy

Benzín, pumpy a anketár
Neprehliadnite

Výpadky palív hlásia ľudia po celom Slovensku. Niektorí hráči pôjdu z kola von, trh náhle mrzne