Americký prezident Joe Biden v noci na dnešok vyhlásil stav katastrofy pre Kaliforniu, ktorú od konca decembra sužujú búrky. Počasie prinieslo záplavy a spôsobilo zosuvy pôdy aj výpadky prúdu; úrady registrujú najmenej 19 mŕtvych. V štáte na západnom pobreží USA navyše meteorológovia varujú pred ďalším dažďom.

Bidenovo rozhodnutie uvoľní ďalšiu federálnu pomoc pre obyvateľov Kalifornie, ktorá im pomôže vysporiadať sa s následkami katastrofy. Biden už na začiatku tohto týždňa vyhlásil v štáte stav núdze.

S nepriaznivým počasím sa Kalifornia stretáva od 27. decembra. Ďalší dážď a sneh najľudnatejší americký štát zasiahli v sobotu a podľa predpovede Národnej meteorologickej služby (NWS) sa od pondelka očakáva "nová vlna extrémnych zrážok". NWS tiež varovala pred "katastrofálnymi záplavami" v údolí rieky Salinas, významnej poľnohospodárskej oblasti juhovýchodne od Sanfranciského zálivu.

Extrémne počasie nie je v zimných mesiacoch Kalifornii ničím neobvyklým, píše agentúra AFP. Podobné série búrok ako v posledných týždňoch ale nie sú v oblasti časté.

Ďalšie dôležité správy

KK16 Washington - Americký prezident Joe Biden odpovedá na otázky o ekonomike 12. decembra 2023 vo Washingtone. V súkromnom dome amerického prezidenta Joea Bidena vo Wilmingtone v štáte Delaware sa našli tajné dokumenty pochádzajúce z čias, keď bol viceprezidentom v administratíve Baracka Obamu. FOTO TASR/AP
President Joe Biden responds to reporters questions after speaking about the economy in the South Court Auditorium in the Eisenhower Executive Office Building on the White House Campus, Thur
Neprehliadnite

Bidenovi právnici našli v jeho dome ďalšie citlivé dokumenty