Bývalý viceprezident USA Joe Biden zvíťazil v utorňajších demokratických primárkach v amerických štátoch Južná Dakota, Montana a Nové Mexiko, informovala v stredu agentúra AP.

Úradujúci prezident Donald Trump zvíťazil v primárkach Republikánskej strany v Montane a Novom Mexiku. Primárky sa v utorok konali vo viacerých amerických štátoch po tom, ako boli ich pôvodné termíny posunuté z dôvodu pandémie nového koronavírusu.

J. Biden a D. Trump si v utorok víťazstvo pripísali aj v štátoch Indiana, Maryland, Pensylvánia a Rhode Island. Všetci Bidenovi súperi už z boja o demokratickú nomináciu odstúpili, pripomína AP.

WA 4 Washington - Americký prezident Donald Trump gestikuluje počas stretnutia s majiteľmi reštaurácií, s ktorými diskutoval o dopadoch koronakrízy v Bielom dome vo Washingtone v pondelok 18. mája 2020. FOTO TASR/AP  

  President Donald Trump gestures as he leaves a meeting with restaurant industry executives about the coronavirus response, in the State Dining Room of the White House, Monday, May 18, 2020, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Trump podpísal nariadenie snažiace sa odobrať právnu ochranu sociálnym sieťam

Na zisk demokratickej nominácie však potrebuje v primárkach získať podporu 1 991 delegátov. Bidenov hlavný protikandidát Bernie Sanders z boja o prezidentskú nomináciu demokratov odstúpil už začiatkom apríla a podporil svojho súpera. B. Sanders po oznámení ukončenia svojej kampane zdôraznil, že zostane na kandidátke a bude sa usilovať získať podporu čo najväčšieho počtu delegátov so zámerom „uplatniť značný vplyv“ na smerovanie Demokratickej strany.

Demokratický kandidát, ktorý z primárok vzíde, bude v novembrových voľbách súperom súčasného prezidenta D. Trumpa. Ten sa taktiež uchádza o nomináciu republikánskej strany, kde však nemá vážnejšieho rivala a tak je viac-menej isté, že ju získa.