Americký prezident Joe Biden v pondelok vyzval šéfov veľkých amerických firiem, aby posilnili ochranu svojich počítačových systémov. Hromadí sa totiž podľa neho indície tajných služieb, že sa Rusko chystá začať kybernetické útoky na americkú kritickú infraštruktúru. Federálna vláda je ochotná spoločnostiam pomôcť, hlavnú zodpovednosť za zabezpečenie systémov však podľa prezidenta majú samotné firmy.

Obrana pred kyberútokmi

„Úctivo by som povedal, že investícia do technológie na obranu pred kyberútokmi je vašou vlasteneckou povinnosťou," vyhlásil Biden na štvrťročnom stretnutí so šéfmi veľkých firiem. „Sme pripravení vám pomôcť akýmikoľvek nástrojmi a expertízou, ktorou disponujeme, ak ste na to pripravení. Ale aké kroky podniknete, je vaše rozhodnutie. A nesiete zaň zodpovednosť vy, nie my," dodal.

Prezident tiež poznamenal, že jeho administratíva vydala „nové varovania založené na vyvíjajúcich sa spravodajských informáciách, podľa ktorých by proti nám Rusko mohlo plánovať útok". „Rusko má dosť veľké kybernetické kapacity a ide na nás," dodal.

Ignorovali federálne úrady

Bidenova poradkyňa v oblasti kybernetickej bezpečnosti Anne Neubergerová pritom krátko predtým vyjadrila znepokojenie nad tým, že niektoré firmy prevádzkujúce infraštruktúru zásadnú americkú ekonomiku doteraz ignorovali výzvy federálnych úradov, aby napravili chyby, ktoré by mohli hackeri zneužiť.

Americké firmy sa v posledných rokoch stretávajú so stále častejšími útokmi hackerských skupín, z ktorých mnohé podľa amerických úradov operujú z Ruska a s podporou Kremľa. Význačný bol napríklad minuloročný útok na systémy firmy Colonial Pipeline, ktorá obstaráva dodávky asi polovice všetkého benzínu na východné pobrežie USA.

Kvôli napadnutiu firma z preventívnych dôvodov odpojila celý počítačový systém, a na niekoľko dní tak zastavila prevádzku svojich ropovodov, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu počítačového vírusu.

Nové programy na ochranu

Federálne úrady preto v poslednej dobe prišli s novými programami, ktorými chcú firmám pomôcť s posilnením ochrany pred hackerskými útokmi. Neubergerová povedala, že vláda teraz nemá informácie o konkrétnom chystanom útoku, ale zaznamenala zvýšenú „prípravnú aktivitu". Hackeri podľa nej prehľadávajú internetové stránky a zisťujú možné slabiny, ktorými by mohli do systémov preniknúť.

Biden v pondelok vydal aj vyhlásenie, podľa ktorého by Rusko mohlo začať kybernetický útok na americké ciele v odvete za tvrdé ekonomické sankcie, ktoré Washington na Moskve uvalil po útoku Ruska na Ukrajinu. „Je to súčasťou ruskej taktiky," uviedol prezident USA.

Ďalšie dôležité správy

Russia, Ukraine And Internet Hacking Photo Illustrtions
Neprehliadnite

Na slovenské firmy v kyberpriestore útočia najmä Rusi. Hráme sa s ohňom a čakáme na katastrofu