Demokratický uchádzač o Biely dom Joe Biden vstupuje do záverečnej fázy volebnej kampane sa značným finančným náskokom nad svojím republikánskym sokom Donaldom Trumpom. Podľa dát Federálnej volebnej komisie (FEC) mal Biden na konci septembra na účte takmer trojnásobok toho, čo Trump. Rozdiel je podľa agentúry Reuters poznať napríklad v amerických televíziách, kde sa objavuje znateľne viac volebných spotov demokratov než Trumpových reklám.

Bývalý viceprezident Biden vybral aj minul za september viac peňazí než súčasný šéf Bieleho domu Trump. Reuters však pripomína, že lepšia finančná situácia nemusí byť zárukou víťazstva vo voľbách. Republikán pred štyrmi rokmi tiež nemal k dispozícii toľko prostriedkov ako jeho vtedajšia demokratická súperka Hillary Clintonová, napriek tomu nakoniec voľby vyhral.

Barack Obama
Neprehliadnite

Obama vyzval stúpencov Bidena, aby sa nespoliehali na predvolebné prieskumy

Bidenova kampaň mala ku koncu septembra na účtoch 177 miliónov dolárov, zatiaľ čo Trumpov tím oznámil zostatok v hodnote 63 miliónov dolárov. Demokratický kandidát pritom vybral za september asi trojnásobok toho, čo Trump, a utratil za svoju propagáciu 148 miliónov dolárov (3,4 miliardy korún) oproti republikánovým 56 miliónom (1,3 miliardy korún).

Demokrat podľa prieskumov vedie pomerne výrazne nad Trumpom v celonárodnom meradle. V kľúčových volebných štátoch, kde sa bude o budúcom prezidentovi de facto rozhodovať, je však Bidenov náskok výrazne tesnejší. Napríklad na Floride, ktorá bude mať na výsledok volieb zrejme najväčší vplyv, sa rozdiely medzi oboma kandidátmi pohybujú v rámci štatistickej odchýlky.