Americký prezident Joe Biden v nedeľu uistil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Washington a jeho spojenci „rozhodným spôsobom zareagujú", ak Rusko zaútočí na Ukrajinu. Biden to povedal počas nedeľňajšieho telefonátu s ukrajinským prezidentom.

„Prezident Biden dal jasne najavo, že Spojené štáty a ich spojenci a partneri budú rozhodným spôsobom reagovať," ak Rusko pristúpi k invázii na Ukrajinu." priblížila tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová vo vyhlásení.

Minské mierové dohody

Biden podľa Psakiovej zároveň opäť potvrdil, že Spojené štáty podporujú zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny. Psakiová ďalej uviedla, že Biden vyjadril podporu snahám o diplomatické riešenie vyostrenej situácie na ukrajinsko-ruských hraniciach vrátane rozhovorov medzi vysoko postavenými predstaviteľmi USA a Ruska, ktoré sú naplánované na 9. a 10. januára v Ženeve.

KK6 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden (vpravo) počas virtuálneho summitu e s ruským prezidentom Vladimirom Putinom 7. decembra 2021 vo Washingtone. Americký prezident Joe Biden v utorok počas virtuálneho summitu varoval ruského prezidenta Vladimira Putina pred vážnymi ekonomickými sankciami v prípade ruskej invázie na Ukrajinu, uviedol Biely dom vo vyhlásení zverejnenom na svojej internetovej stránke. FOTO TASR/AP
In this image provided by The White House, President Joe Biden s
Neprehliadnite

Biden opäť varoval Putina pred útokom na Ukrajinu, črtá sa však aj diplomatické riešenie krízy

Americký prezident vyjadril podporu aj minským mierovým dohodám a snahám o ďalší pokrok pri ich implementácii, ako aj snahám o deeskaláciu napätia v separatistami kontrolovanom regióne Donbas na východe Ukrajiny.

„Vážime si neochvejnú podporu (pre) Ukrajinu (zo strany USA)," napísal Zelenskyj na Twitteri po telefonáte s Bidenom. „Diskutovali sme... o spoločných krokoch Ukrajiny, USA a (ďalších) partnerov zameraných na udržanie mieru v Európe (a) zabráneniu ďalšej eskalácii," dodal ukrajinský prezident.

Nová séria sankcií

Šéf Bieleho domu minulý týždeň vo štvrtok telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, tiež o napätej situácii na východnej hranici Ukrajiny.

KK1 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin hovorí v príhovore na zasadnutí kolégia ruského ministerstva obrany 21. decembra 2021 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin označil rozširovanie NATO na východ za
Neprehliadnite

Rusko tento rok bránilo svoje záujmy, povedal Putin v novoročnom prejave

Biden počas telefonátu s Putinom vyzval Moskvu, aby deeskalovala situáciu na rusko-ukrajinských hraniciach, v opačnom prípade Kremľu pohrozil možnými tvrdými sankciami. Putin kontroval, že nová séria sankcií by bola kolosálna chyba, ktorá by mohla viesť k úplnému narušeniu vzťahov medzi USA a Ruskom, uviedol Putinov poradca.

KK1 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin hovorí v príhovore na zasadnutí kolégia ruského ministerstva obrany 21. decembra 2021 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin označil rozširovanie NATO na východ za
Neprehliadnite

Rusko tento rok bránilo svoje záujmy, povedal Putin v novoročnom prejave

Severoatlantická aliancia už niekoľko týždňov upozorňuje na zhromažďovanie až približne 100-tisíc ruských vojakov neďaleko hraníc s Ukrajinou. Moskvu zároveň vystríha pred prípadnou inváziou na Ukrajinu. Rusko však plány vojenského zásahu na Ukrajine kategoricky popiera a namiesto toho obviňuje Kyjev, že rozmiestňuje svoje sily v blízkostí území na východe Ukrajiny, ktoré ovládajú proruskí separatisti.