Americký prezident Joe Biden naznačil svoje odhodlanie zaujať pevný postoj na stredajšom stretnutí so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Sľúbil, že vytýči „červené čiary“. Podľa agentúry AFP sa takto vyjadril po skončení pondelňajšieho summitu šéfov štátov a vlád NATO v Bruseli.

Biden uznal, že v stredu bude vo švajčiarskej Ženeve čeliť ťažkému súperovi. „Je bystrý, je tvrdý a zistil som, že je, ako sa hovorí, dôstojným protivníkom,“ povedal na adresu Putina. „Nehľadám konflikt s Ruskom, ale budeme reagovať, ak bude Rusko pokračovať v škodlivých činnostiach,“ uviedol. Zdôraznil, že v otázkach, na ktorých sa Washington a Moskva nedohodnú, „vyjasní, aké sú červené čiary“. Jednou z nich je „zvrchovanosť a územná celistvosť Ukrajiny“.

JB 49 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) sa rozpráva s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom počas ich stretnutia v čiernomorskom letovisku v Soči 28. mája 2021. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin, right, smiles as he listens to Belarusian President Alexander Lukashenko during their meeting in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Friday, May 28, 2021. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Podľa Putina sa Biden od Trumpa radikálne líši. Je to kariérny politik, tvrdí ruský prezident

Biden sľúbil, že čeliac „agresívnym akciám“ Ruska „uvedieme Ukrajinu do pozície, v ktorej si bude môcť udržať svoju fyzickú bezpečnosť“.

V súvislosti s tlakom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Biden presadil prijatie Ukrajiny do NATO, americký prezident uviedol, že je to naďalej podmienené prijatím demokratických reforiem a bojom proti korupcii na Ukrajine.