Americký prezident Joe Biden a šéf Kremľa Vladimir Putin po približne tri a pol hodinovom rokovaní ukončili stredajší summit v Ženeve. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu.

Počítali so štyrmi až piatimi hodinami

Prezidenti sa stretli najprv v menšom a neskôr v rozšírenom formáte, na ktorom sa zúčastnili viacerí predstavitelia z oboch rokujúcich strán. Prvé kolo rokovaní trvalo necelé dve hodiny a druhé približne 65 minút, pričom medzi nimi bola 45-minútová prestávka.

Summit tak trval kratšie než sa pôvodne očakávalo. Počítalo sa totiž so štyrmi až piatimi hodinami rokovaní.

Samit Putin-Biden
Neprehliadnite

Putin vyjadril nádej, že rokovania s Bidenom budú produktívne

Na prvom kole summitu, ktoré trvalo necelé dve hodiny, sa okrem Bidena a Putina zúčastnili aj šéfovia diplomacií oboch krajín Antony Blinken a Sergej Lavrov a dvojica tlmočníkov.

Ešte pred začiatkom rokovaní v knižnici vily La Grange sa konalo stretnutie so švajčiarskym prezidentom Guyom Parmelinom.

Dve schôdzky USA a Ruska

Predstaviteľ Bieleho domu potvrdil, že v stredu popoludní sa uskutočnili ďalšie dve schôdzky. Za Spojené štáty sa na nich zúčastnili Blinken, prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, námestníčka ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti Victoria Nulandová, veľvyslanec USA v Rusku John Sullivan a odborníci na Rusko z Rady pre národnú bezpečnosť (NSC) Eric Green a Stergos Kaloudis.

Joe Biden a Vladimir Putin na samite v Ženeve.
Neprehliadnite

Putin a Biden sa stretli v Ženeve, obaja chcú vytýčiť červené čiary

Medzi členov ruskej delegácie patrili Lavrov a jeho námestník Sergej Riabkov, Putinov hlavný poradca pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov, náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov, ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov, ako aj Putinov hovorca Dmitrij Peskov a ruskí vyslanci pre Ukrajinu a Sýriu.

Témou bol aj Navaľnyj

Témami vzájomných rozhovorov boli strategická stabilita, kybernetická bezpečnosť, klimatická zmena a pandémia koronavírusu. Biden a Putin sa mali tiež venovať prípadu väzneného kritika Kremľa Alexeja Navaľného, regionálnym krízam na Ukrajine, v Sýrii a v Líbyi, ako aj iránskemu jadrovému programu a Afghanistanu.

Pred odchodom zo Ženevy vystúpili Putin a Biden na samostatných tlačových konferenciách. Biden, ktorý z vily La Grange odišiel vo svojej limuzíne, pred novinárov predstúpil v neďalekom hoteli, píše agentúra DPA.

Summit sa konal v čase vyostrených vzťahov medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Obe strany tvrdia, že ich vzťahy sú najhoršie od konca studenej vojny.