Americký prezident Joe Biden privítal v nedeľu prímerie medzi Izraelom a militantmi zo skupiny Palestínsky islamský džihád (PIJ), zamerané na ukončenie najnovšieho konfliktu v pásme Gazy. Všetky strany vyzval, aby ho dodržiavali, informovala agentúra AFP.

Vyzýva, aby obe strany uplatňovali prímerie

Biden vo vyhlásení uviedol, že Washington v uplynulých troch dňoch spolupracoval s predstaviteľmi židovského štátu, Palestínskej samosprávy a rôznych krajín v regióne s cieľom „podporiť rýchle vyriešenie tohto konfliktu".

„Zároveň vyzývame všetky strany, aby plne uplatňovali prímerie a zabezpečili prísun paliva a humanitárnych zásob do Gazy, keď boje utíchnu," apeloval šéf Bieleho domu.

Biden: Správy o obetiach v Gaze sú tragédiou

Vyjadril tiež ľútosť nad zraneniami a smrťou civilistov v pásme Gaze. „Správy o civilných obetiach v Gaze sú tragédiou, či ich spôsobili izraelské útoky na pozície Islamského džihádu, alebo desiatky rakiet Islamského džihádu, ktoré údajne dopadli (na zem) vnútri Gazy," uviedol Biden.

Izraelská armáda od piatka podnikala intenzívne letecké a delostrelecké útoky na ciele PIJ v Gaze. Palestínski militanti medzitým vystrelili na Izrael takmer 1 000 rakiet.

„Ako som jasne povedal na svojej nedávnej ceste do Izraela a Predjordánska, Izraelčania aj Palestínčania si zaslúžia žiť v bezpečí a rovnakej miere slobody, prosperity a demokracie," doplnil Biden, ktorý región navštívil minulý mesiac.

Ďalšie dôležité správy

PK 18 Jeruzalem - Izraelský premiér Jair Lapid sa prihovára počas rokovania vlády v Jeruzaleme 10. júla 2022. Lapid vyjadril v nedeľu nádej, že sa podarí nadviazať oficiálne diplomatické vzťahy medzi Izraelom a Saudskou Arábiou. Avizoval, že prezident USA Joe Biden, ktorý sa na budúci týždeň vydá na Blízky východ, prinesie do Rijádu aj izraelské
Neprehliadnite

Po troch dňoch konfliktu Izrael oficiálne potvrdil prímerie v pásme Gazy