Amerického prezidenta Joea Bidena odfotografovali v pondelok s hárkom papiera, na ktorom mal predtlačené odpovede na prípadné otázky novinárov na svoj predchádzajúci výrok, že šéf Kremľa Vladimir Putin by nemal zostať pri moci, píše Washington Examiner.

Papier označený ako „Tažké otázky a odpovede ohľadom Putina“ obsahoval inštrukcie, ako má Biden odpovedať na otázky novinárov po tom, čo v sobotu počas svojej návštevy Poľska povedal, že Putin „by nemal zostať pri moci“.

Niektoré formulácie vytlačené na papieri citoval Biden počas tlačovej konferencie doslova. „Chcem, aby bolo jasné, ale ani vtedy, ani teraz som nehovoril o zmene politiky,“ povedal americký prezident novinárom. „Vyjadril som morálne rozhorčenie, ktoré pociťujem. Vôbec sa za to nemienim ospravedlniť,“ dodal.

Na zozname boli aj odpovede na otázky týkajúce sa narušenej jednoty NATO po tom, čo niektorí európski partneri vyjadrili svoj nesúhlas s Bidenovým výrokom. „Nie. NATO nikdy nebolo jednotnejšie,“ odpovedal podľa scenára Biden, ktorý sa rovnako ako jeho predchodcovia spoľahol na predpripravené odpovede už pri viacerých príležitostiach. Vlani v marci predstúpil pred novinárov s poznámkovými kartičkami a papierom, na ktorom boli vytlačené fotografie novinárov, ktorí sa na tlačovej konverencii zúčastňovali.

Ďalšie dôležité správy

Briefing of US President Joe Biden in Warsaw
Neprehliadnite

„Preboha, nech sa drží scenára“. Biden sa dostal za svoje faux-pas pod silnú kritiku