Americký prezident Joe Biden podpíše exekutívny príkaz, ktorý sa bude zaoberať celosvetovým nedostatkom čipov, ktorý prinútil automobilky a ďalších výrobcov k obmedzovaniu produkcie. Uviedli to predstavitelia Bidenovej administratívy. O nedostatku čipov, ktorý prehlbuje pandémia, dnes bude prezident rokovať so skupinou amerických zákonodarcov. O 22:45 SEČ by mal podpísať príslušný exekutívny príkaz.

Dekrét podľa ľudí z administratívy spustí revíziu dodávateľských reťazcov pre čipy, vysokokapacitné batérie do elektromobilov, kovy vzácnych zemín a farmaceutické výrobky, uviedla agentúra Reuters.

Spojené štáty sa s výpadkami v dodávateľských reťazcoch stretávajú od začiatku pandémie Covidu-19, ktorá viedla okrem iného k poklesu dostupnosti rúšok, rukavíc a ďalších ochranných pomôcok. Novším príkladom ťažkostí v dodávateľských reťazcoch je nedostatok čipov. ,,Neplánujeme len nariadiť vypracovanie správ. Plánujeme podniknúť kroky na odstránenie zistených nedostatkov," uviedol jeden z predstaviteľov Bidenovej administratívy.

Joe Biden
Neprehliadnite

Vakcína proti covidu bude do augusta dostupná pre všetkých Američanov, tvrdí Biden

Americká automobilka Ford nedávno uviedla, že nedostatok čipov by jej mohol výrobu v prvom štvrťroku znížiť až o 20 percent. Domáci konkurent General Motors oznámil, že bol nútený obmedziť výrobu v továrňach v Spojených štátoch, Kanade i Mexiku, a že v polovici marca plánuje prehodnotiť výrobné plány.

Polovodičové firmy v USA sa teraz podľa Zväzu polovodičového priemyslu SIA na globálnom predaji čipov podieľajú 47 percentami. Ich podiel na výrobe však činí len 12 percent, pretože väčšinu produkcie zverujú zahraničným subdodávateľom. V roku 1990 sa Spojené štáty na globálnej výrobe polovodičov podieľali 37 percentami.

Republikánski zákonodarcovia sa podľa Reuters teraz snažia Bidena prinútiť k väčšej ochrane amerických dodávateľských reťazcov pred čínskym vplyvom prostredníctvom investícií do domácej výroby čipov novej generácie. ,,Dôrazne vyzývam Bidenovu administratívu, aby medzi svoje priority zaradila ochranu novo vznikajúcich a zásadných technológií, ako sú polovodiče, pred CCP (čínskou komunistickou stranou)," uviedol republikánsky poslanec Michael McCaul v liste, ktorý Bielemu domu zaslali republikáni z výboru Snemovne reprezentantov pre zahraničné záležitosti.